• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 28 °C

ADALET YERİNİ BULDU MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ

22.08.2009 10:51
ADALET YERİNİ BULDU MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ
Ankara 14.İdare Mahkemesi Ankara Büyükşehir Belediyesinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planını iptal etti. Nazım imar planınını iptal edilmesiyle birlikte Gölbaşı Belediyesinin Temmuz ayında aldığı İncek 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı da iptal olmuş ol

 

ADALET YERİNİ BULDU MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ

 

Ankara 14.İdare Mahkemesi Ankara Büyükşehir Belediyesinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planını iptal etti. Nazım imar planınını  iptal edilmesiyle birlikte Gölbaşı Belediyesinin Temmuz ayında aldığı İncek 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı da iptal olmuş oldu. Mahkeme kararınca İncek 1/1000 ölçekli imar uygulama planının ilçe belediyesi yani Gölbaşı Belediyesi kendisi yapacak. Vatandaşlar bu durumu “Adalet yerini buldu. Bizim hakkımızı savunmakla görev başına getirdiğimiz, makam sahibi yaptığımız insanların aksine, mahkeme en doğru kararı alarak mahkeme kararı iptal etti.” Şeklinde konuştu.

GÖLBAŞININ HAKLARINI YİNE VATANDAŞ ARADI

1/5000'lik nazım imar planına göre hazırlanacak olan 1/1000'lik imar uygulama planı ile Gölbaşı Belediyesinin hakkı olan  parselasyonların Büyükşehir Belediyesine geçeceğini bilmelerine rağmen, hiçbir siyasi konuyu mahkemeye taşımamış. Haklarının ihlal edildiğini iddia eden Metin Acet isimli vatandaş “Ankara İli Gölbaşı İlçesi, İncek mahallesi Paşaözü mevkiinde bulunan 6500 metrekarelik 170 nolu parseli ilgilendiren parselasyon alanının onaylanmasına dair Ankara Büyükşehir Belediye Encümeni'nin 31/7/2007 gün ve 975-3108 sayılı kararını  parselasyon planının dayanağı olan imar planlarının değişik idare mahkemelerince iptal edildiği, dava konusu paselasyon planıyla belediyenin yeni oluşturduğu parsellere kendini hissedar yaparak adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı davrandığı, bir defadan fazla düzenleme ortaklık payı alınamaması yönündeki mevzuat hükmünün ihlal edildiği” gerekçesi ile Ankara 14. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmıştı.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Ankara 14.İdare Mahkemesi İncek'teki haksızlığa dur diyerek, kararı iptal etti. Ankara 14. İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar ise şöyle; “1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli planlarının muhtelif idare mahkemesi kararlarıyla iptal edilmesi nedeniyle, bu planlara dayanılarak hazırlanan dava konusu parselasyon  planının onaylanmasına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Encümeninin 31/7/2008 gün ve 975 sayılı kararınında hukuksal bir dayanağının kararının kalmadığı ve dava konusu işlemde sebep unsuru yönünden hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” Denildi.

ATAK BİZ YAPMALIYIZ DEMİŞTİ

Belediye meclis üyesi Mehmet Atak, İncek'te yapılması gereken imarın Büyükşehir Belediyesinin değil, Gölbaşı Belediyesince yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Atak, İncek'te yapılan imar nedeni ile aslında konuşmak istemediğini, seçimden önce verilmiş bazı sözleri olduğunu hatırlatarak “ Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşüm projesini iptal ediyor, biz ise Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği imar planını onaylamaya çalışıyoruz. İşin açıkçası bunu da anlamış değilim.Tulumtaş, Koparan köylerinin imar planları belediye binası yapılacak diye geçmiş yönetim tarafından Kentsel Dönüşüm adı altında büyükşehir belediyesine verildi. Ancak geçmiş yönetim bu belediye binasına tekrar 2,5 trilyon masraf yapmak zorunda kaldı. O imar planından Büyükşehir Belediyesine Tulumtaş köyünden kalan 1200 dönüm bir yer var. Bunu Gölbaşı Belediyesi çok mu aciz? İmarda elemanları yok mu? Niye biz yapamıyoruz? Biz yapsaydık hem İncek'te hemde Tulumtaş'ta kalan arsalar bize kalacaktı. Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen yerlerin planının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması bir kere imar mevzuatına aykırıdır. Mahkeme bunu tespit etmiştir. Şimdi tren kalkıyor, son dakikada bize gelmiş bize gelin bu trene atlayın diyorlar. Niye hukuki sorumluluklarını yerine getirecekler. Gölbaşı Belediyesi kabul ederse, mahkemede birlikte yaptık diyecekler ve durumu kabul ettirmeye gayret edecekler. Gölbaşı Belediyesi hiçbir zaman bu işin içinde olmadı.” Demişti.

MAHKENİN AKSİNE ODABAŞI GÖLBAŞININ MENFAATİ İÇİN YAPIYORUZ DEMİŞTİ

Belediye başkanı Yakup Odabaşı ise Temmuz ayında yapılan meclis toplantısında Belediye Başkanı Yakup Odabaşı ise bu kararın meclisten çıkmasının Gölbaşı'nın faydasına olacağını ifade ederek “Biz Gölbaşı'nın haklarını savunmak için buradayız. Büyükşehir Belediyesi burada imar yapmıştır. Sonra bazı yerlerin kendine ait olduğunu iddia etmiştir. Bu iddiayı tescil ettirmek için İçişleri Bakanlığına müracaat etmiş. Vatandaşta itiraz edince konu mahkemeye taşınmış. Mahkeme halen devam ediyor. Mahkeme parselasyonu bozduğu zaman bu hak otomatikmen bize geçecek.Mahkeme süreci bizi ilgilendirmiyor. Ancak, imar yapılmadığı için arsa sahipleri inşaat yapamıyor. Bu durumda rahatsızlık yaratıyor. Bu süreç buradaki ruhsatların ve ruhsatlardan gelecek gelirlere engel oluyor. Biz uzun zamandan beri istişare yapıyoruz. Bu kararın Gölbaşı'na faydalı olacağı kanaatine vardık. Vicdani kanaatimizde bizi bu kararı almaya yöneltti. Bu süreci engellememiz, Otobüse binmiş insanı beklemeye almak gibi bir şey. Bir çok kişi inşaat yapmak istiyor, ancak yapamıyorlar. Bizim Gölbaşı'nın bir santimetrekaresini bile heba etme gibi bir düşüncemiz olamaz. Mahkeme sürecini etkileyecek bir kararımız yok.” Şeklinde konuşmuştu.

AKSAKLA'DA KARŞI ÇIKMIŞTI

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Yusuf Aksakal'da İncek planının onaylanmasına karşı çıkmış ve "

Belediye meclis üyesi Yusuf Aksakal Büyükşehir Belediyesinin bu imar planı ilanı Gölbaşı Belediyesinin haklarına tecavüz ettiğini öne sürerek “Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği İncek, Kızılcaşar ve Taşpınar'da yapılması düşünülen imar planının da, arsaların Gölbaşı Belediyesine tahsis edilmesi belirtiliyor. Bu imar planı ile Gölbaşı'nın ve Gölbaşılı'nın hakkına tecavüz ediliyor. Büyükşehir Belediyesi protokole uymuyor. Çağdaş Ankaralılar Derneği'de bu konuda Büyükşehir'i mahkemeye vermiştir. Mahkeme imar planının iptaline karar vermiştir. Gölbaşı Belediyesine ait arsalar neden büyükşehir belediyesine geçmiştir? Meclisin görevi, ilçe belediyelerinin hakkını korumaktır. Portaş'ın arazisi neden çok katlıda, vatandaşların ki çok katlı değil? Gölbaşı Belediyesine adına çıkacak parselleri, Melih Gökçek'in cingözlülüğüne feda etmeyelim. Bir kez daha düşünelim” demişti.

HAKTAN YANA OY KULLANMIŞLARDI

Belediye meclisinde MHP'li Belediye Meclis üyelerinden Mehmet Atak, Hacı Kadir Yıldırım, Naki Yükseker, Benli Nalbant, Yüksel Özbek, Ali Atsız, Hamit Mermer ve Yüksel Özbek, CHP'den ise Yusuf Aksakal, imar planının Gölbaşı Belediyesince yapılması yönünde oy kullanmış,diğer Belediye meclisi üyeleri ve Belediye Başkanı Yakup Odabaşı ise imar planının Büyükşehir Belediyesince yapılması yönünde oy kullanmışlardı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hacı
19 Ağustos 2009 Çarşamba 14:33
milletimiz yanlış görüyor
bir hukukçu olarak iptal edileceğine kesin gözüyle bakıyordum , öyle de oldu.Başımızdakiler de saf değiller bunu biliyorlardı ona göre adım attılar .Millet yanlış görüyor
94.123.101.0
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim