• BIST 11064.85
  • Altın 2576.235
  • Dolar 33.0183
  • Euro 35.9559
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 26 °C

ANKARA İNCEK İMAR PLANI

08.03.2012 13:46
ANKARA İNCEK İMAR PLANI
İncek mevkii Ankara’nın en gözde yerleşim alanıdır.

ANKARA İNCEK İMAR PLANI

İncek mevkii Ankara’nın en gözde yerleşim alanıdır. Temiz havası, geniş bulvarları bir kısım kamu binalarının ve Üniversitelerin, TOKİ binalarının  burada yapılmış olması cazibesini artırmaktadır.
Konum olarak ta Oran şehrinin devamı durumundadır. Oran şehrinde, çay yolunda yapılaşma alanı kalmamıştır. İncek ise hızla yapılaşmaya namzet olarak beklemektedir.

Oran köprüsünden İncek'e gelirken yol güzergâhın da Anayasa Mahkemesi bulunmaktadır. Buranın bitişiğine de Yargıtay binası yapılacaktır.  Bunların haricinde İncek'e yapılması düşünülen iki adet üniversite kampusu vardır. Bütün bunlar bu bölgenin hızla yapılaşmasını tetikleyecek etkenlerdir.
Şaşmaz Oto sanayinde bulunan Ankara Çay'ının üzerine köprü yapıldığında, Batıkent'ten itibaren yerleşim alanları Çay yolu ile İncek'e bağlanacak, irtibat sağlanacaktır. Böylece çevre yolunun dışında,  Ankara içinde bulunan ikinci yuvarlak halkada tamamlanmak üzere olacaktır.

Halen İncek mevkiin de 50- 35 metrelik bulvarlar bulunmaktadır. Bu bulvarların yanında ise inşaat emsali E= 0.3 olan konut alanları mevcuttur. Bu inşaat emsali İncek ve çevresi için çok azdır. Adeta semboliktir.

Sağlam bir zemin yapısı, Ankara’nın Güneyinde, Ankara ya hâkim kuzey  rüzgârları ile ilişiği olmayan konumda, geniş yol ağları ile çevrili alana düşük bir inşaat emsali verilmesi, plan tekniği olarakta uygun değildir.

Halen İncek’te toplu konut inşaatları alanına E= 1.75 emsal verilmiştir. TED kolejinin yakınında bulunan bir kısım arsalara E=2 emsal verildiği ayrıca Tuluntaş’ta birin üzerinde emsal verilen alanlar olmuştur.

Oran şehri ilk kurulduğunda buraya çok küçük emsal verilmişti. Oran'a iki katlı villalar ile KAKS. Çok düşük apartmanlar yapılmıştı. Şimdi ise burada 20 katlı binalar bulunmaktadır. Düşük yoğunluk verilmesi yapılaşmayı geciktirdiği gibi, alt yapı maliyetini de artırmaktadır.

İncek ve çevresinde bulunanlar; arsalarına yüksek inşaat emsali verilmesi beklentisi içindedir.

Hakkaniyet ve teknik acıdan tüm İncek ve çevresine E=1 emsali verilmelidir. Büyük bir kısmı 1000 m2 nin üzerinde bulunan parsellere TAKS=0.30 KAKS= 1
Hmax= serbest hakkı verilerek, rasyonel uygulanabilir bir imar planı elde edilecektir.

Aksi durumda; emsal bu belediye dönemde yükseltilmez geriye kalırsa, erinde geçinde yükselecek emsal ile daha önce yapılan yapılaşmalar yıkılacak, milli servet kaybına uğranacaktır.

En önemlisi çevrede yapılaşma gecikecektir. İnşaat emsalinin yükseltilmesi ile bölgede hızlı bir yapılaşma başlayacak, bölgede talep edilen konut ihtiyacı sağlanacaktır.

Yüksek mahkemeleri, Üniversiteleri, özel okulları ile burası popüler bir alan hüviyetini kazanmıştır. İmar planlama tekniğine, hakkaniyete uygun bir tavır ile kimse haksızlığa uğramayacak, arsasının karşılığını bulmuş olacaktır.

Yukarıda bahsedilen hususları dikkate alarak;  Melih bey İncek imar planı için gerekli olan emsal düzenlemesini yaptırıp, bir an evvel çözüme kavuşturmalıdır.
Sayın Melih Gökçek bu duruma çözüm getirirse, bu kendisinin eseri olarak başarı hanesine yazılacaktır.

İncek ve çevresindekiler, İncek ve çevresi imar planındaki inşaat emsali değişikliğini beklemektedir. Yapılacak bu değişiklik ile zaman kaybedilmemiş olacak, yap boz ile milli servet kaybına uğranılmamış olunacaktır.
Ankara’nın en prestijli alanı da olması gereken emsal değerine kavuşacaktır.

 

MUSTAFA YOLCU

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim