• BIST 9344.97
  • Altın 2011.955
  • Dolar 30.9095
  • Euro 33.2719
  • Ankara : 1 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • İzmir : 7 °C

Balık ölümlerine bakanlık açıklaması

02.12.2009 10:27
Balık ölümlerine bakanlık açıklaması
Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, mevsim geçişlerinde Mogan ve Eymir göllerinde yaygın balık ölümleri görülebildiği bildirildi

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, mevsim geçişlerinde Mogan ve Eymir göllerinde yaygın balık ölümleri görülebildiği bildirildi.

Bakanlıktan Mogan Gölü'ndeki kitlesel balık ölümleri ile ilgili haberlere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bu ölümlerin mevsimsel balık ölümlerinin bir devamı olduğu belirtildi.

Mogan Gölü'nde 23 Ekimde başlayan kitlesel balık ölümleri ile ilgili çalışmaların sürdüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Balık ölümleri ile ilgili olarak Ankara İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü tarafından su ve balık numuneleri alınmış ve laboratuvar analizleri gerçekleştirilmiştir. Ölü balıkların toplanması ve bertarafına ilişkin çalışmalar anında başlatılarak, halkın konu hakkında bilgilendirilmesi ve uyarılması konusunda sözlü ve yazılı uyarılar yapılmıştır.

Ayrıca Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığımız tarafından Mogan Gölü'nde 6 saat aralıklarla iki gün boyunca su numuneleri alınmış, gece ve gündüz sudaki sıcaklık, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen ve ph izlenmesi çalışmaları yapılmıştır.”

HİDROJEN SÜLFÜR ÇIKIŞI VEYA METAN GAZI ZEHİRLENMESİ

Açıklamada, uzmanların ani kitlesel balık ölümlerine ”ötrofik göllerde görülen hidrojen sülfür çıkışı veya metan gazı zehirlenmelerinin de sebep olabileceği” yönündeki görüşlerine yer verildi.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının Mogan Gölü'nde bir ay süreyle limnolojik (suyun kimyasının incelenmesi) bir çalışma başlattığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Bu çerçevede bakanlığımız yarın göle fiber tabanlı bot indirecek ve gölün çeşitli noktalarından numuneler alınacaktır. Bunun yanında göldeki photoplankton, zooplankton kompozisyonu, biyolojik aktivitenin durumu, klorofil-a ve su numunesi parametreleri analizleri yapılacaktır. Bütün bu çalışmalar neticesinde balık ölümlerinin nedenleri bilimsel olarak ortaya konulacak ve gerekli önlemler alınacaktır.

Ayrıca 2010 yılından itibaren ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde, biyolojik aktivitelerin yüksek olduğu dönemlerde, Mogan ve Eymin göllerinde limnolojik araştırma ve izleme çalışmaları sürdürülecektir.”

Özel Çevre Korumu Kurumu Başkanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü'nün katılımıyla bir eylem planı hazırlandığı belirtilen açıklamada, eylem planı çalışmasının ”Su Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi, Ağaçlandırma ve Erozyon Konrolü Projesi, Taş İşletmeleri Atıksularından Kaynaklanan Kirliliğin Önlenmesi Projesi, Taşkın Kontrolü ve Doğal Arıtma Projesi, İzleme ve Kontrol Projeleri ile Hassas Alanların Belirlenerek Korunması Projesi”ni içerdiği bildirildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yakup
03 Aralık 2009 Perşembe 01:44
Sonuç
Yani sonuç olarak göle taze su girişi sağlanmayacak.Mevlam yağmur, kar verirse bir şeyler değişecek.
85.96.235.116
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim