• BIST 9344.97
  • Altın 2012.14
  • Dolar 30.9064
  • Euro 33.4343
  • Ankara : 1 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • İzmir : 7 °C

Bütçe görüşmeleri devam ediyor

19.10.2009 17:07
Bütçe görüşmeleri devam ediyor
Gölbaşı Belediye 2010 yılı mali bütçesi görüşmeleri, belediye meclis toplantısında görüşülmeye devam ediliyor.

Gölbaşı Belediye 2010 yılı mali bütçesi görüşmeleri, belediye meclis toplantısında görüşülmeye devam ediliyor. Pazartesi günü yapılan toplantıda Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Necip Güler bütçe görüşmelerindeki maddelerinin hemen hemen hepsine red oyu verdi. Necip Güler'in bu tutumu MHP'li Belediye Üyelerince tepki çekti.

GİDERLER ARTIYOR, HİZMET YAPILMAYACAK

Belediye Meclis Üyesi Necip Güler mevcut yönetimin Kırıklı mahallesini tanımadığını iddia ederek “Kırıklı mahallesindeki vatandaşa önerilen imar fiyatları oldukça fazla. Herhalde yönetim Kırıklı'yı daha tanımıyor. Fen İşleri Müdürlüğü'nün bütçesi ilk defa aşağıya çekilmiş. Fen İşleri Müdürlüğü belediyenin lokomotif birimidir. Alan genişlemesine rağmen bu birimin bütçesinin düşürülmesinin hizmet yapılmayacağı anlamına gelmektedir. Giderler ve mal alımı artırılırken, yatırımlar azaltılıyor.” Dedi.

PERSONEL SÜRGÜN EDİLİYOR

Fen İşleri Bütçesinde personel giderlerinin düştüğüne dikkat çeken Güler, “Personel giderlerinin düşmesi işçi çıkarılacağı anlamına mı geliyor. Fen İşleri Müdürlüğü Bartın Amasra'ya gezi düzenleyebiliyor. Bu birimin görevi gezi düzenlemek değildir. Bezirhane'ye ve asfalt işlerine sürgün gönderilen personel olmasına rağmen, Fen İşlerinin bütçesi düşürülüyor. Karagedik'te iki işçi kavga ediyor.MHP'ye oy veren personele destek verilip diğer işçi sürgün ediliyor. Bu nasıl bir mantıktır?” dedi.

İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEM VERİLMEMİŞ

Güler, Sağlık işlerine ayrılan bütçenin yeterli olmadığına dikkat çekerek “99 bin insan nüfusa ayrılan ödenek 709 bin TL, 3 bin köpeğe ayrılan bütçe ise 930 bin TL. Bu insan sağlığına ne kadar önem verildiğini n göstergesidir. Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu. Necip Güler satın alma giderlerinin de fazlalaştığına dikkat çekerek satın alma bütçesi 4 kat, destek hizmetlerinin bütçesi ise 28 kat artmış. Bu kabul edilemez bir durum” dedi.

GÜNLÜK 3 bin TL'lik AĞIRLAMA GİDERİ OLMAZ

CHP Belediye Meclis Üyesi Yusuf Aksakal Özel Kalem Müdürlüğün deki ağırlama giderlerinin çok abartılı olduğunu öne sürerek “Bu ağırlama giderleri toplamda 1 milyon 100 bin TL. Günlük ortalaması 3 bin TL. Bu çok abartılı bir rakam” dedi. Aksakal ayrıca Hamit Mermer'in mecliste “Bizim arkadaşlardan görüş bildirecek olan var mı?” sözlerine tepki göstererek “Siz şu an  meclis başkanı olarak oturumu yönetiyorsunuz. Biz siz olamaz” dedi.

İMARLARI KİM YAPACAK?

Aksakal ayrıca yeni bağlanan mahallelerin imarının belediye imkanları tarafından mı yoksa, ihale edilip mi yapılacağını sordu. Hamit Mermer ise çoğunluğun belediye bünyesinde yapılacağını hatırlatarak “Bazı imarlar ihale edilecek, ancak çoğunluğunu biz yapacağız. Bize gelen bilgi öyle. Bunu uygulamada hep birlikte göreceğiz” dedi. Aksakal Destek Hizmetleri bütçesinde görünen kar lamacı gütmeyen kuruluşlara yapılacak olan 200 bin TL'lik yardım hakkında soru sordu.Hamit Mermer ise bu paranın memurlara yapılacak olan yemek yardımı olduğunu söyledi. Aksakal ise bu kalemin ona göre düzenlenmesini istedi.

NECİP GÜLER MECLİSİ MEŞGUL EDİYOR

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Sami Özdemir, Belediye Meclis üyesi Necip Güler'in gündem dışına çıkıp farklı konuları gündeme getirmesinin Gölbaşı'na bir fayda sağlamayacağını ifade ederek “ 6 aydır Necip Bey, farklı konularla belediye meclisini meşgul ediyor. Personel gideri düştüyse sayın başkanın bir bildiği vardır. Belki de personel azaltacak. Biz burada Gölbaşı'nın yararına çalışalım. Basit konularla zaman öldürüyoruz. Biz Gölbaşı Belediye meclisi olarak Gölbaşı'na yararlı olacak projelerle gündeme gelelim.” Diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mum
20 Ekim 2009 Salı 11:57
adam haklı
necip gülerin haklı olmadığı bir tek konu var mı ?
adam ne diyosa şuçluyolar çünkü kimse onun kadar doğrucu ve dürüst değil
78.161.44.244
Cem
19 Ekim 2009 Pazartesi 17:57
Doğrucu
Herkes iyi konuşmuşta kim proje ve maliyetini kaynağını sunmuş, sadece konuşulmuş, sorun mu var çözüm önerisi iel sunulsun, öneri mi var alternatifi ile yapıcı olarak sunulsun, fen işlerinin bütçesi azaltılmamalı, müdürlerinin bitirdiği bananın önüne sokak açıp kaldırım ve asfaltını yapan belediyenin bu birimin bütçesinde azaltma yapması manidar, acaba belediye bürokratlarından kaç tanesi bütçe kanunu okumuş onu da merak ediyorum doğrusu, ayrıca bu yönetim mahkemelik olan incek ve bölgesinin imarını yapan o muhterem adama imar yaptırırsa da şaşırmayın!!!
212.156.71.38
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim