• BIST 1.479,930
  • Altın 566,13
  • Dolar 9.8115
  • Euro 11.4026
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 11 °C
  • İzmir : 15 °C

Eğitime Bakış

09.12.2008 16:07
Hakan TURAN / Hakan TURAN

Hakan TURAN / Hakan TURAN

İlçemiz eğitimine bir bakalım. Bir fotoğrafını çekelim mevcut durumun.

Eğitimde hangi problemler var?

En önemli problem “plansızlık”. Örnek vermek gerekirse, ilçemiz TOKİ konutlarında insanlar ikamete başladılar. Gidip inceledim. 16 derslikli küçük bir ilköğretim okulu yapılmış. Ortaöğretim binası epeyce geniş gözüküyor ama ilköğretim yeterli gelmeyecek o bölgeye. 16 derslikte 16x30=480 öğrenci eğitim görebilir. Bölgede binlerce konuttan bahsediliyor. Yani okulumuz açıldığı yıl sorunlu açılacak.

Ayrıca bu okullar henüz açılmamış. Peki buraya taşınan insanların çocukları nerede eğitim görecek?

Cevap belli: TOKİ konutlarına taşınanlar genellikle “torpilli” üst zümre olduklarından yönlerini TEK İlköğretim Okuluna çevirecekler. Ama yanılacaklar. Çünkü TEK İlköğretim Okulunun onları taşıyacak kapasitesi çoktan dolmuş durumda. Yıllarca ilçemizin “elit” ve “paralı” kesiminin yüklendiği okulda durum içler acısı.

İlçemiz merkezinde de yıllar öncesinden bir planlama yapılmadığından okullarımız çağdışı bir şekilde ikili (sabahçı-öğlenci) eğitim yapmakta ve sınıf mevcutları 40-50 arasında.

Halkımız biraz duyarsız

Maalesef velilerin çocuklarının eğitimine yeteri kadar destek verdikleri söylenemez. Okullarımızın hizmetli, memur vb. kadroları bulunmamakta. Ayrıca telefon, temizlik, kırtasiye, bakım-onarım, kırık-dökük işleri okul-aile birliklerince yapılmakta. Okulların tamamına yakını borç içerisinde.

Eğitimde “Torpil” olmaz

Sizler, yani milli eğitim yöneticileri, kesinlikle eğitimde “kaliteyi” ön plana çıkarmalısınız. Okul müdürü ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinden tutun da, öğretmen alımlarına kadar. Biz bu çalışmalarınızın takipçisi olacağız. Doğru uygulamalarda bizlerden “alkış” alacaksınız. Ancak yanlış uygulamalar olursa “Eleştiri”nin dozunu artıracağız biraz.

En önemli problemimiz: kalite

Her fırsatta ilçemizin Ankara'da başarı olarak ilk sırada olduğu söylense de buna inanmak zor. Bu başarıyı İncek bölgesinde eğitim yapan ve ülkemizin en güzide özel eğitim kurumlarından olan TED Koleji ve Ahmet Ulusoy Koleji gibi okullara borçluyuz. Mesela yirmi küsür ilköğretim okulundan sadece 3'ü Ankara ortalamasının üzerinde. Hepimiz görüyoruz başarıyı. Gölbaşı Anadolu Lisesi'nin öğrencileri nereden geliyor? %90'ı Ankara'dan değil mi?

Okullarımız bina, derslik, spor salonu, konferans salonu, çevre düzenlemesi gibi şartlarda da çok fakir.

Sonuç olarak

Sonuç olarak, birbirimiz suçlamak yerine çözüm üretmeliyiz. Eğitimin sorunlarını çözerek, geleceğimizi kurtarmak elimizde…

Hakan TURAN

Bu yazı toplam 2861 defa okunmuştur.
Yorumlar
salı
17 Nisan 2009 Cuma 23:38
eğtime bakış
gölbaşılı olarak tok'nin yaptığı okulu görmedim. size güveniyorum. incelemende yanlış yapılmıyacağını tahmin ederek,size şu sözlerle destek vermek istiyorum.gelişen bir bölğe oluşu biz yaşayanların duyarsız oluşu,eğtime bakış açımız yapılan hizmetin vatandaş olarak denetlememiz ilerde daha çok sıkıntı yaratacaktır.bunun için yerel yönetimleri ayağa kaldırmak gerekir.ilğinize teşekkür ederim. çalışmanda başarılar dilerim.
78.165.159.91
ÖSY
17 Nisan 2009 Cuma 00:21
PEKİ ÇÖZÜM?
Hakan bey; siyasetten uzak bir yazı okumanın keyfini çıkarmak üzereyken,alternatifsiz,çözüm yolu olmayan ve sadece eleştiren,eksiklikleri ortaya çıkarmaya çalışan bir yazı okuduğumu farkettim...üzüldüm:(

evet bunlar ilçemizdeki okulların fiziki yetersizlikleri,peki sonuç?

*gelin birlik olalım ilçe milliğ eğitim müdürüne mi gidelim diyorsunuz?
*kampanyalar yapalım devletin yetmediği yerde biz yetişelim mi diyorsunuz?
*okul idarecilerinin daha adil davranması konusunda gerekeni yapalım mı diyorsunuz?
*velilere yönelik bilgilendirme seminerleri mi düzenliyelim diyorsunuz?
*hükümetin akp,ilçe yönetiminin mhp olduğu bir dönemde sesimizi büyük siyasi abilere duyuralımda yardım mı isteyelim diyorsunuz?

***sonuç olarak ne diyorsunuz hakan bey?

***çözüm yolunuz nedir? ne yapalım?

Saygılarımla...
88.228.56.158
murti
09 Nisan 2009 Perşembe 13:56
tebrik ederim
Sayın Turan; bu yazınızı nerdeyse yazdığınız tarihten 6 ay sonra okuyorum. gerçekten size canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Bu tür Gölbaşının asıl yaralarına değinen yazıları arar olduk. başkanların yarışı, arsa fiyatları, genel meclis üyeleri derken olan çocuklarımıza oluyor. Allah yardımcınız ve yardımcımız olsun. saygılar
78.161.60.222
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim