• BIST 9347.17
  • Altın 2015.12
  • Dolar 30.9726
  • Euro 33.6126
  • Ankara : 6 °C
  • İstanbul : 10 °C
  • İzmir : 13 °C

Gayrimenkul nereye gidiyor?

10.10.2009 14:19
Gayrimenkul nereye gidiyor?
Dünya Gündemi: Dünya'da mali ekonomik kriz yaşanıyor. Morgate krizi ülkelerde, bankacılık, borsa ve döviz piyasalarını alt üst etti.

Dünya Gündemi: Dünya'da mali ekonomik kriz yaşanıyor. Morgate krizi ülkelerde, bankacılık, borsa ve döviz piyasalarını alt üst etti. Büyük mali çöküşler yaşanıyor. Türkiye mali krizi en şiddetli yaşayan 2.ülke oldu. Kriz öncesi, Türkiye genelinde konut fiyatları yükselmişti. Kriz sonrası, konut fiyatları genelde % 35 düştü ve normal değerine kavuştu. Konut kredisi faiz oranı % 1.80 den % 1'e indi fakat konut satışları çok artmadı. Dünya'da zenginlerin % 80'i, arsa ve araziden kazanarak zengin olmuşlardır. Minumum risk maksimum kazanç getiren yatırım, ticari gayrimenkuldür. Arsa, tarla, arazi yatırımı yüksek kazanç sağlar.                            

Ankara'nın Merkezi: Ankara şehir merkezi 1920 – 1930'lu yıllarda Ulus'tu. TBMM ve bakanlıklar Ulus çevresinde bulunuyordu. Sonraki yıllarda, bakanlıklar ve resmi kurumlar Kızılay bölgesi ve Çankaya'ya taşındı. Kızılay, 1960'lı yıllarda başkent'in merkezi haline geldi. Atatürk Bulvarı ve çevresi en popüler yer oldu.

İstanbul Yolu: Ticaret ve sanayi güzergahı olarak gelişti. Batıkent projesi, çeşitli konut kooperatifleri, Eryaman toplu konut projeleri başlatıldı. Fabrikalar, alışveriş merkezleri, lojistik ticari yapılar v.b nedenlerle; İstanbul yolu arazi fiyatları çok yükseldi.

Samsun Yolu: Kayaş ve Mamak'ta bulunan gecekondular, ekonomik, kültürel ve sosyal doku zayıflığı nedenleriyle; Samsun yolu bölgesi yeterli gelişemedi.

Eskişehir Yolu: 1990'lı yıllarda Hazine müsteşarlığı, Dışişleri bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı v.b kamu kurumları ile özel üniversiteler Eskişehir yolu'na taşındı. Çayyolu, Ümitköy, Koru, Konutkent, Beysukent, Bilkent ve Ataşehir konut projeleri ile alışveriş merkezleri inşa edildi. Eskişehir yolu arazi fiyatları çok yükseldi. Temelli'de inşaat kalitesi düştü. Temelli'de ekonomik, kültürel ve sosyal doku zayıfladığı için; batıya gelişim durdu, batı yönünden güneye, Gölbaşı'na yöneldi.

Gölbaşı Konya Yolu: Doğal zenginlikleri, stratejik konumu, arazi büyüklüğü ve kentsel gelişimi ile Ankara'nın yıldızı olacaktır. Gölbaşı, yüksek gelir grubuna hitap etmektedir. Eymir, Mogan gölleri, 3 göleti, ormanları, bağları, bahçeleri ve yeşil vadileriyle turizm ve eğitimde marka kent olacaktır. Konya yolu, uluslararası stratejik öneme, bacasız sanayi farklılığına sahiptir. Gölbaşı İncek, Kızılcaşar, Taşpınar, Hacılar, Bursal, Örencik ve Karaoğlan'da prestijli villalar, malikaneler yapıldı. Üniversiteler ve çeşitli kolejler açıldı.

Gölbaşı'nın Arsa Arazi Fiyatları Nasıl Yükselir? Gölbaşı'nın arsa ve arazi fiyatları: 4 - 5 mahalle dışında, değerinin çok altındadır. Gölbaşı köylerinde, yıllık buğday geliriyle yaşayan, geçim sıkıntısı çeken insanlar var. Gölbaşı'nın 30 yıl geleceğini düşünerek, 2008 yılında yazdığım “ Gölbaşı Değişim Projeleri” 113 ayrı projedir. Projeler uygulandığında; ticari, sanayi kuruluşları, turizm ve eğitim yatırımları ile Gölbaşı ekonomisi gelişecek, arsa arazi fiyatları yükselecektir. Gölbaşı marka kent olacaktır. Başarı için: kamu kurumları, Gölbaşı Belediyesi, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, basın ve halkımızla birlikte, aşağıdaki konuları uzlaşma ve hoşgörü ortamında çözmeliyiz.

1. Gölbaşı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri (26 ayrı proje) 2. Konya Yolu, Haymana Yolu ve Bala Yolu'nun Ticari, Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi 3. Gölbaşı Çok Katlı Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi (dikey imar) 4. Güney Ankara Gölbaşı Şehirlerarası Otogarı 5. Güney Ankara Gölbaşı Toptancı Hali 6. Çevre Yollarının Yapılması 7. Göl Park Konutları (6 mahalle) 8. Gölbaşı Uydu Kentleri (7 mahalle)  9. Güney Park Konutları (8 mahalle) 10. Eymir Gölü Viyadük Köprüsü 11. Eymir Park Konutları 12. Konya Yolu Haymana Yolu ve Bala Yolu Bina Cephelerinin Güzelleştirilmesi 13. Gölbaşı Raylı Sistem Projesi (Söğütözü - Gölbaşı) 14. Gölbaşı Tema Parkı (Mogan Eymir Gölleri) 15. Konya Yolu Tünel Alt Geçit'i 16. Mogan ve Eymir Gölleri Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi 17. Gölbaşı Göletleri Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi 18. Beynam Atatürk Ormanları Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi 19. Gölbaşı Bağları Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi 20. Gölbaşı Bağları Bağ Evleri 21. Gölbaşı Dağ Evleri 22. Hafta Sonu Evleri Hobi Bahçeleri 23. Gölbaşı Turizm Sektörü Gelişim Projeleri (19 proje) 24. Gölbaşı Eğitim Sağlık Spor Gelişim Projeleri (23 proje) 25. Gölbaşı Turizm İşletmeleri Gelişimi (18 mahalle) 26. Gölbaşı'nda Turizm Çeşitlerinin Gelişimi (12 çeşit turizm) 27. Cadde Düzenlemesi Alt Üst Geçit Köprülü Kavşak Yapımı 28. Alt Yapı Yatırımları 29. Gölbaşı Belediyesi Toplu Konut Projesi 30. Üniversiteler ve Kolejler Açılması 31. Gölbaşı'nda Yeni Hastane'ler - Sağlık Kuruluşları Açılması 

   

Cafer Türkseven   

Genel Müdür                                                              

Bir Emlak International

                                    

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hakan Öztaş
11 Ekim 2009 Pazar 21:41
Böyle yazıları özlüyoruz
Böyle yazıları özlüyoruz gölbaşı internet siteleri genellikle belediye haberleriyle dolu. Belediye ise 6 ayda pek birşey yapamadı. Böyle güzel yazıları daha çok yayınlamanızı okuyucu olarak temenni ediyorum
88.227.67.59
Ömer Demir
10 Ekim 2009 Cumartesi 17:13
Gölbaşını seven herkes bu yazıyı okusun
Gölbaşının geleceği için güzel tespitler yapılmış. Yapılması gereken önemli işler yazılmış. Sayın kaymakamımız, beleidye başkanımız, herkese düşen görevler var. Tabi bu yazıyı yazan Gölbaşının bilgi bankası Cafer Türkseven beyede teşekkürler
81.213.203.223
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim