• BIST 10623.63
 • Altın 2433.275
 • Dolar 32.2385
 • Euro 34.955
 • Ankara : 23 °C
 • İstanbul : 24 °C
 • İzmir : 26 °C

Gökçek'ten Avrupalı Türklere sunum

08.06.2009 09:04
Gökçekten Avrupalı Türklere sunum
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupa'da yaşadıkları ülkelerde önemli görevleri üstlenen çoğunluğu Türk asıllı 130 kişilik heyete, 4 Kez belediye başkanlığına seçilmesinin sırlarını Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını aktarara

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupa'da yaşadıkları ülkelerde önemli görevleri üstlenen çoğunluğu Türk asıllı 130 kişilik heyete, 4 Kez belediye başkanlığına seçilmesinin sırlarını Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını aktararak anlattı.

Başkan Gökçek, “Yurtdışındaki Türkler: 50. Yılında Göç ve Uyum Sempozyumu” nedeniyle Ankara'ya gelen ve yaşadıkları ülkelerde önemli görevler üstlenen çoğunluğunu Türk asıllıların oluşturduğu 130 kişilik heyete , Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda sinevizyon eşliğinde belediyenin çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı.

Aralarında biri bakan olmak üzere farklı ülkelerde önemli siyasi görevler üstlenen Türk asıllı 30 civarında milletvekili, 4 belediye başkanı, çok sayıda uzman ve akademisyen ile yabancı ve yerli gazetecilerin yer aldığı heyete yaptığı sunumda Gökçek, 21 yıllık belediyecilik geçmişi ile belediye başkanlığının kendisi için meslek haline geldiğini ifade etti. Başkan Gökçek, bu tür temasların, fikir ve tecrübe alışverişi yanında dostluk ve kültürel bağların gelişmesinde de çok önemli rolü olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin vizyonunu, 'Dünyadaki belediyecilik anlayışına esin kaynağı' olmak olarak tanımlayan Başkan Gökçek, Başkent'teki temel hedeflerini sıraladı.

Başkent'in bir kongre şehri olması yönünde yoğun çaba içinde olduklarına dikkat çeken Başkan Gökçek şu anda yapımı devam eden kongre salonlarının tamamlanması ile Ankara'nın 5 yıl içerisinde bu konuda önemli bir mesafe alacağına dikkat çekti.

Ankara'yı artan üniversiteleriyle birlikte, Türkiye'nin 1 numaralı üniversite kenti yapmayı amaçladıklarını belirten Başkan Gökçek, “Başkent'i aynı zamanda Türkiye'nin,  hatta Ortadoğu'nun tıp merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ankara'yı sanayide İstanbul'un ardından sanayide 2. Sıraya taşımayı hedeflediklerini ifade eden başkan Gökçek, bu konuda yatırımcılara altyapı inşası konusunda çok büyük destek sağlayarak istihdama önemli katkılarda bulunduklarını vurguladı. 

Ankara'nın turizm açısından yeterli ilgi görmediğine dikkat çeken başkan Gökçek, gerçekleştirecekleri projelerle ağırlık iç turizm olmak üzere turizmi canlandırmayı planladıklarını kaydetti.

Ankara'yı rekreasyon alanları ile donattıklarına dikkat çeken Başkan Gökçek, büyüklüğü 550 bin metrekarenin üzerinde 6 tane dev rekreasyon alanıyla Ankara'nın Avrupa'da ilk sırada olduğunu,  7. sininde yakında devreye gireceğini ifade etti.

Ankara Tarihi kent Projesi'ne başladıklarını, bu kapsamda Ulus Tarihi Kent, Ankara Kalesi, Hacıbayram Camii resterasyonu çalışmalarının sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Gökçek, turizmin gelişmesinde eğlence merkezlerinin önem taşıdığını da vurgulayarak, Disneyland ve Uluslarası Hayvanat  Bahçesi projelerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

 

-ANKARA'NIN TRAFİK VE ULAŞIMI-

 

Başkan Gökçek,  19'u 2008 yılında olmak üzere 15 yılda inşa ettikleri 104 adet köprülü kavşağın Ankara'da trafik sorununu önemli ölçüde çözdüğüne dikkat çekerek, 35 günde inşa ettikleri “35 Gün Köprüsü” nüde bir rekor olarak sinevizyon eşliğinde misafirlere gösterdi.

Kente giriş yollarını Başkent'e yakışır şekilde genişlettiklerine değinen Başkan Gökçek, çok sayıda bulvar ve cadde açtıklarını, köy yollarını tümünü asfaltladıklarını kaydetti.

Şu anda Metronun 24 kilometrelik bir hatta hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Gökçek, 44 kilometrelik yeni metro hattında çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğine dikkat çekti. 

Başkan Gökçek, 1200 doğalgazlı çevre dostu otobüsü devreye sokarak, Başkent ulaşımına yenilik getirdiklerini de ifade etti.   

 

 

 

-SU SORUNUNA ÇÖZÜM-

 

DSİ'nin 10 yılda bitirilmesini planladığı 128 kilometreden Kızılırmak'tan Ankara'ya su getirilmesi ile ilgili projeyi 3 isale hattını 1 yılda tamamlayarak çok önemli bir başarıya imza attıklarının altını çizen Başkan Gökçek, 90 milyon metreküp kapasiteli Kavşakkaya Barajı'nı 35 milyon euro'ya tamamladıklarını belirterek, bununda uygun fiyatla iş yapma konusunda bir rekor olduğunu belirtti.

 

-KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN 17 METREKARE-  

 

Başkan Gökçek, Ankara'da 1994 yılı başında kişi başına düşen yeşil alan miktarının yalnızca 2 metrekare olduğuna dikkat çekerek, bu oranın şu anda 17 metrekareye yükseldiğini vurguladı.  

Şu anda Ankara'da 8 rekreasyon alanı bulunduğunu, revize edilen rekreasyon alanın ise 2 olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, Mogan Gölü, Mavi Göl, Göksu Parkı, Harikalar Diyarı, Altınpark, Dikmen Vadisi gibi rekreasyon alanlarını Başkent'in örnek projeleri olarak sundu. Ankara'nın en eski parkı olarak takdim ettiği Gençlik Parkı'nın sadece ağaçları muhafaza edilerek rehabilite edildiğini, açışla hazır hale geldiğini anlatırken,  50. Yıl Parkı'nda yapılan çalışmaları da sinevizyon eşliğinde konuklara göstererek bu parkında çok kısa zamanda Ankaralıların hizmetine gireceğini belirtti.   

 

-ANKARA'YA DÜNYANIN EN BÜYÜK SPOR TESİSİ-

 

Saray'da 600 bin metrekarelik bir alana inşa ettirdikleri spor tesisini Dünyanın en büyük spor tesisi olarak tanımlayan Başkan Gökçek, tesisin tamamlandığını tefrişatının yapıldığını, 2 – 3 ay sonra hizmete gireceğini belirtti.

Tesisin bir futbolcu fabrikası olacağına değinen Başkan Gökçek, “ Bu tesisin 6-7 yıl içerinde Türk Futbolunu daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum” dedi.

 

         -KÜLTÜREL PROJELER-

 

Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel projeler büyük ağırlık verdiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde, Üniversitelerle yapılan işbirliği sonucu işsizlere meslek edindirmeğe yönelik BELTEK kursları, Bayanlara sanat ve meslek  kazandırmaya yönelik BELMEK kursları hakkında bilgi verdi.

BELMEK kurslarında Hat, Tezhip, Ebru, Seramik gibi değişik sanatlarında icra edildiğini anlatan Başkan Gökçek şu anda Ankara'da BELMEK'te kurs görmüş 3 bin aktif ressamın bulunduğunu vurguladı.

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin tiyatro, çocuk tiyatrosu, kukla tiyatrosu, geleneksel orta oyunu, tuluat,meddah, palyaço  ve animasyon grupları ile seyirlik oyunları icra ettiğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi'nin Müzik Faaliyetleri içerisinde Belediye Kent Orkestrası, Mehter Takımı, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf  gruplarının yer aldığını ifade eden Başkan Gökçek, belediye bünyesinde folklor ve halk oyunları gruplarının  

Da faaliyet gösterdiklerini söyledi. Yaz aylarında düzenledikleri dev konserlerle Ankaralılara sevdikleri sanatçıları meydanlarda izleme fırsatı verdiklerini, düzenledikleri panayırlarla eğlenceyi ücretsiz  dar gelirli vatandaşların mahallelerine götürdüklerini ifade eden Başkan Gökçek, her yıl kış aylarında da Başkentlilerin yine ücretsiz izleyebilecekleri sirk gösterisini getirdiklerini, ve geçen yıl başlattıkları 1. Ankara Festivali'nin de gelenekselleştirilerek devam ettirileceğini belirtti.

        

         - SOSYAL PROJELER VE YARDIMLAR-

 

Belediyelerin gerçekleştirdikleri sosyal yardımların toplumdaki öneminin altını çizen Başkan Gökçek “Ankara'da kimseyi aç, soğukta ve muhtaç bırakmamaya gayret ediyoruz” dedi.

 Geçtiğimiz yıl 157 bin aileye içerisinde temizlik ve gıda maddeleri bulunan 5 ayrı paketten oluşan 60'ar kiloluk 400 bin koli gıda dağıttıklarını ifade etti.

Dar gelirli ailelerin okullardaki çocuklarına kaban, bot, çanta ve kırtasiye yardımı yaptıklarını belirten Gökçek, yapılan diğer yardımların bazılarını da sayarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışını belediyecilik anlayışını somut örneklerle açıkladı.  

         Engellilere destek olmak amacıyla Ankara'da simit büfelerinin sadece engellilere tahsis edildiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, Engelliler Merkezi'nin de faaliyetleriyle onları topluma kazandırmaya çalıştığına değindi.

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi ile Ankara sokaklarında çalışan çocuklara sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Gökçek, göreve geldiğinde merkezde 5 bin çocuğa sahip çıktıklarını yaptıkları olumlu çalışmayla çocukların okumaları veya meslek sahibi olmaları sağlanarak şu anda bu sayıyı 1200 ile 1300 civarına indirdiklerini söyledi.

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'nde yürüttükleri çalışmanın UNİCEF tarafındanda değerlendirildiğine değinen Başkan Gökçek bu konudaki başarılarının kendilerine UNİCEF'ten ödül kazandırdığını söyledi.

         Şu anda faaliyet gösteren 9 Gençlik Merkezi ve 14 Çocuk kulübünün, çocuk ve gençlerin sokaklardan kurtularak faydalı uğraşılar edinmelerini sağladığını ifade eden Başkan Gökçek, bunun neticesinde suç işleme oranlarında büyük azalma görüldüğünü kaydetti.

 

-ANKARA'YA AVRUPA'DAN 3 ÖDÜL BİRDEN-

 

Daha sonra Türk asıllı konuklardan gelen soruları yanıtlayan Başkan Gökçek Nasıl bu başarıyı sağlıyorsunuz? Sorusuna ise çalışmalarının yurt dışında da takdir gördüğüne dikkat çekerek 2002 yılında Ankara'ya Avrupa Şeref Bayrağı, 2003 yılında ise Avrupa Şeref Plaketi ve bu yıl da Avrupa Ödülü'nün verildiğini kaydetti.

Ankara'nın, Lahey ve Viyana'dan sonra bu üç ödülü birden alan 3. Kent olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, bu üç ödülü birden almanın nasip olduğu tek belediye başkanının da kendisinin olduğunu söyledi.  

Başkan Gökçek daha sonra 15 farklı ülkeden gelen, ülkelerinde önemli görevler üstlenen heyete Büyükşehir Belediye Mogan Tesisleri'nde akşam yemeği verdi. 

Davetlilerin Mehter Takımının gösterileriyle karşılandığı Sıcak ne neşeli bir ortamda geçen akşam yemeğinde Başkan Gökçek heyette bulunan Avusturalyalı Bakan Laurie Fergusen'e günün anısına bir plaket verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim