• BIST 11064.85
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 26 °C

GÖL-DER TOPLANTI YAPTI...

14.03.2009 20:58
GÖL-DER TOPLANTI YAPTI...
Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği genişletilmiş yönetim toplantısını Emmioğlu Sosyal Tesisleri'nde yaptı.

GÖL-DER TOPLANTI YAPTI...

   Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği genişletilmiş yönetim toplantısını Emmioğlu Sosyal Tesisleri'nde yaptı. Göl-Der genişletilmiş yönetim toplantısına, Göl-Der Başkanı isa Ömercan, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek,  Gölbaşı Eski Jandarma Komutanı Emekli Yzb. Hami Aydoğdu, Okul Müdürü Hüseyin Demirtaş,  CHP Belediye Başkan adayı ve Göl-Der Hukuk Komisyon Üyesi Av.Özgür Sağlam,  CHP Gölbaşı Belediye Başkan Adayı Özgür Sağlam, Ressam-Şair   M. Halis Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri,  Komisyon Üyeleri,   dernek üyeleri ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

  Gölbaşı'nın bir çok sorununu gündeme taşıdıklarını belirten Göl-Der Başkanı İsa Ömercan “Biz bir aileyiz ve her biriniz birey olarak sorumluluk üstlenen insanlarsınız. Dolayısıyla bu ailenin büyümesi için hepimizin üzerine düşen görevler var. Gölbaşı'nın geçmişinden beri sorunlarını taşıyan derneğimiz bundan sonrada taşımaya devam edecek. Ve bu konuda sizlere çok büyük görevler düşüyor. Sizlerin desteklerini bekliyoruz. Biz Göl-Der olarak Gölbaşı'nın birçok sorununu gündemde tuttuk. Gündemde tutmayı başardık. Bunu başarırken de basındaki arkadaşlarımızın emeklerini gözardı edemeyiz. Onlarada bu konuda şükranlarımı sunuyorum. Gölbaşı'na en iyi hizmet edenleri takdim ederken, amacımız yaptığı işlerden dolayı tebrik etmek, yüreklendirmek, daha iyilerini yapabilmeleri  amacı ve diğer aynı işleri yapan insanlarıda daha iyisini, daha güzelini yapabilmeleri için heveslendirmektir. Diğer amacımızda Gölbaşı'nın sorunlarını dile getirerek o platformda ilgililere aktarmaktır. Bunun içinde ben sizlerden destek bekliyorum.

Hiç bir Siyasi Partinin ve Siyasi Yöneticinin Yanında Değiliz ama Hizmetlere Desteğiz...

    Yürekli olabilmek, bişeyleri dik olarak söyleyebilmek için derneğimizin, hür, bağımsız, kimseye dayanmadan kendi ayakları üzerinde durması gerekmektedir. Eğer Gölbaşı'nın temel sorunlarını bir platforma taşıyacaksak, gündem oluşturacaksak bazı  kişilerin istedikleri şekilde olmadık,  halkın ihtiyaçları olan gerçekten Gölbaşı'nın yaşadığı sorunların giderilmesi için hem eleştirilerimizi hemde çözüm önerilerimizi hep ilettik bundan sonrada iletmeye devam edeceğiz. Tabi bundan yararlanmak isteyen idarecilerimiz olacaktır. Gölbaşı'nı yöneten insanlar fikirlerimizden yararlanabilirler. Biz fikirlerimizde hiç kimseye kıskançlık duymuyoruz. Çözüm önerilerimizle birlikte sorunların giderilmesi yönünde eylemlerimiz oldu, görüşmelerimiz oldu. Tabi bunların bir kısmı yapıldı, bir kısmı yapılamadı gerçekleşmedi. Sesimize kulak veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu duyarlılığından dolayı yöneticileri bundan sonrada duyarlı olmaya davet ediyoruz. Sivil toplum örgütlerinin yaşayabilmesi gerçekten zordur. Sivil toplum örgütleri demokrasinin vazgeçilmezlerinden bir tanesidir diyoruz. Ancak yönetenler herşeyi kendilerine biat eden birşey olsun istiyorlar. Bize bu biat ederse yaşasın, biat etmezse yaşamasın diye bir mantık var. Böyle bir mantık kabuledilebilir bi mantık değil. Onun için biz diyoruz ki hiç bir siyasi partinin ve siyasi yöneticinin yanında değiliz ama desteğiz. Yaptığı hizmetlere desteğiz, yapılacak olan hizmetlere desteğiz. Bizim halkımızın isteklerini dile getirdiğimiz konularına yapacaklarına desteğiz. Yaptıkları içinde teşekkür ediyoruz. Yapanlara da ödül veriyoruz. Niye veriyoruz? Doğru işler yaptıkları için. Sağlık konusunda, ticaret konusunda, bir şeyi iyileştirmesi konusunda, hastane konusunda, eğitim konusunda katkı yapan herkese teşekkür ettik. Geçen dönem plaketlerini verdik. Bu dönem içinde de yine Gölbaşı için çalışan, Gölbaşı için yatırım yapan insanları hem yüreklendirmek hemde onlara bir nebze olsun pay verebilmek için önümüzdeki aylarda böyle bir düzenlemeye gideceğiz.

İnsanlar Düşüncelerini Söyleyerekte Bu Memlekete Hizmet Etmiş Olurlar

    Derneklerin yaşayabilmesi, devam edebilmesi gönüllülük esasına dayanır. İnsanların gönlünden kopup ayırdıkları bir saatlik zaman, bu her zaman para olarak düşünülmemelidir arkadaşlar emek olarakta düşünülebilir. Sadece para olarak düşünmüyoruz. Zaman olarakta insanlar kendileri için, memleketleri için, yaşadıkları yer için günlük bir saatlik zamanını ayırabilirler. Düşüncelerini söyleyebilirler. İllaki para vererek değil düşüncelerinide söyleyerek bu memlekete hizmet etmiş olurlar. Onun için biz bu konulara açığız.

Gölbaşı Sadece İki Tane Gölden İbaret Değil. Gölbaşı'nın Başka Değerleri de Var...

   Şimdi ben hep dinledim. Bu yerel seçimlerde aday olan arkadaşlarımız Gölbaşı'nın bir turizm kenti olmasını beyan ediyorlar. Evet Gölbaşı'nın bir turizm kenti olmasını biz de istiyoruz. Derneğimiz bu amaçla birçok faaliyetlerde bulunuyor, gündem oluşturuyor yinede oluşturmaya devam edeceğiz. Yalnız biz bekleriz ki insanlar Gölbaşı'nın sadece iki tane gölü olduğunu düşünmesinler. Gölbaşı sadece Mogan ev Eymir Gölleri'nden ibaret değil. Gölbaşı'nın başka değerleride var. Gölbaşı'nın Tulumtaş Mağarası gibi Türkiye'nin üçüncü büyük mağarasına sahip bir ilçeyiz. Gölbaşı'nın su kesen deresinin geldiği yurtbey mahallesi var. Yurtbey mahallesi turizme açılabilecek bir yer. Yürüyüş yapılabilir, dağ yürüyüşleri düzenlenebilir, piknik alanları ve çok daha uygun şeyler yapılabilir. Ben aday arkadaşlarımın hepsinede söylerim. Gölbaşı'nı turizm merkezi yapmayı düşünüyorsunuz. Evet doğru biz de istiyoruz. Ama bana söylermisiniz Gölbaşı'na gelen bir turist bir gününü nasıl geçirir. Vatandaş Gölbaşı'nı gezmeye geldi. Gölbaşı'nda ne yapabilir. Yapabileceği çok fazla birşey olmadığını görüyoruz. Gelir gölü seyreder ve gider. Onun için gelen insanların bir gün, iki gün kalabilmelerini sağlayacak projelerin üretilmesi gerekir. Ben istiyorum ki Gölbaşı'na gelen insan her anını boş bırakmadan değerlendirebilsin.  Bu işin yapılabilmesi içinde arkadaşlar Gölbaşı'nın turizm haritasının çıkarılması gerekir. Yani Gölbaşı'nda bir günde neler yapılabilir, Gölbaşı'nın değerleri nelerdir, nereler gezilebilir, nereler görülebilir, nerelerde neyimiz var. Elimizde böyle bir veri yok. Onun için öncelikler Gölbaşı'nın turizm haritası çıkartılmalıdır ve insanların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. Biz dernek olarak düşüncelerimizi söyleriz, insanlarımıza ulaşırız. Ancak yapabileceğimiz budur. Biz bir yatırım yapamayız, bir yatırım organizasyonu yapamayız, ticaret yapamayız. Yani ticaretle ilgili herhangi bir öneride bulunuruz ama biz kendimiz yapamayız. Dolayısıyla bütün düşünceleri oluşturarak Gölbaşı'nda herkesin bir ucundan tutup Gölbaşı'nı turizm kenti yapmanın mutlaka bir yolunu bulmak zorundalar.

Sivil Toplum Örgütlerine Bakışı Değiştirmeliyiz...

   Biz Gölbaşı'nda yaşayanlar olarak, Gölbaşı'nın insanları olarak sivil toplum örgütlerine bakışı değiştirmek zorundayız arkadaşlar. İnsanlar sivil toplum örgütlerinde bulunmaktan imtina eder durumdadır. Bunun bir sakıncası yok bunun bir sıkıntısıda olmamalı. Yani her gün bir paket sigara içen insan 5 TL veriyor. Sosyal aktivite olacağı zaman insanlardan belirli fedakarlıklar beklenir. Bu fedakarlıkları aslında bu tür sigaraya endekslemek gibi değil ama dernekler kendi aidatları ile bağışlarla ayakta durmaktadır. Bu da bir hizmettir. Sigara içiyorsun sigaradan vazgeçersin hizmet yaparsın. Boş zamanında kahvede oturmazsın. Gelirsin dernekte çalışmaya katılırsın bu da bir hizmettir. Oturup iki kişi konuşursunuz yeni bir fikir oluşur. Bu fikiri bizimle paylaşırsınız. Bu da bir hizmettir.” dedi.

    Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek “Gölün bu hali seyirlik ama yaşanır halin çok ötesinde. Önce Gölbaşı halkı sahip çıkacak. Ankara gölün hem çok yakınında hemde göle çok ilgisi yok. Dolayısıyla göle yine sahip çıkacak olan Göl-Der'in faaliyetlerinin akabinde Gölbaşı Halkı'nın sahip çıkması olacak. Bahar da burada yürüyüşler olabilir, başka aktiviteler olabilir. Sivil toplum örgütlerinin önderliğinde belediye, kaymakamlık faaliyete geçirilebilir. Burda sosyal aktivite olmaz ise göl kendiliğinden kaybolacaktır. Ben şu hali ile gölü kurtarılmış görmüyorum. Hatta Mogan Park'ın gelişi gölün bu seyirlik halini bir parça daha yok etti. Göl-Der'in Ankara'nın en önemli sivil toplum örgütü olacağı bilinci ile hareket edilirse göl de kurtarılır. Göl-Der de aktif halde kendi sesini daha iyi duyurur.” dedi.

 Gölbaşı CHP Belediye Başkan Adayı Özgür Sağlam “Burada bulunma sebebim belediye başkan adayı olarak bulunmuyorum bir Göl-Der üyesi olarak bulunuyorum. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Biz sivil toplum örgütlerini çok önemsiyoruz. Göl-Der'inde Gölbaşı'na olan katkılarını hepimiz biliyoruz. Göl-Der'e olan desteğimiz bunda sonrada hep devam edecektir.” dedi

 

    Göl-Der  Kurucu Başkanı  gazeteci Bayram Türkmez “Dernek kurma amacımız; Gölbaşı'nın Çevre, Eğitim, kültür, sosyal, ekonomik tüm alanlarına katkı sağlamak için böyle bir faaliyette bulunduk. Bu güne kadar katkı yapan tüm arkadaşlarımıza, kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

  Göl-Der Komisyon Üyesi ve Gölbaşı Eski Jandarma Komutanı Hami Aydoğdu yaptığı konuşmada, Gölbaşı'nda görev yaptığı zaman içerisinde gölü kirleten kaynakları tesbit ettirdiğini ancak o günden bugüne kadar başta su kesen deresi nden halen zaman zaman taş atölyesine ait çamurun göle kadar aktığını belirtti.  

 

    Ressam M. Halis Bozkurt “7 sene önceki Halis Bozkurt ile 7 sene sonraki Halis Bozkurt arasında 50 senelik fark var. Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak gelir vergisi ödeyen vatandaşlarız. Belediyeye çevre vergisi veren insanlarız. Yani bazı sorumluluklarımız var yerine getiriyoruz. Yaşayanlar olarakta bu ülkede yaşayan, burda nefes alan, burda yiyip burda içen insanların buraya sosyal yönden katkıda bulunmaları gerektiğini düşünen birisi olduğum için Gölbaşı'na birçok şeyi yapma sevdası var idi. Ancak şimdi 50 yıl yaşlanmış birisi olarak bunların çoğunun olamayacağını, ütopya olduğunu görüp karşınızda malesef yorgun ve kırgın olarak bulunuyorum. Hizmeti yapabilmek için sizlerin gönüllülük duygunuzun beslenmesine ihtiyacı vardır. Bana göre insanlarımızın eğitimden başka hiç bir şeye ihtiyacı yok. Şimdi soruyorum Gölbaşı'na bir turist geldiği zaman 24 saat ne yapacak. Ya da ben ne yapacağım. Akşam açacağım televizyonu oturacağım karşısına ya da kahvehaneye gideceğim, çocuklar internet kafeler gidecek başka saat sekizden sonra kızkardeşim sokağa çıkıp alışveriş edemeyecek başka yüzlercesini sayabilirim. Gölbaşı'na yapılabilecek 80 tane proje var. İnsanların zamanını sosyal etkinliklere yöneltecek projelere ihtiyac var” dedi.

  Göl-Der Eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Çağatay yaptığı konuşma da , Dernek için bir yer tahsis edilmesinde bazı  engeller çıkarıldığını ve belediyenin bu tür derneklere destek olması gerektiğini belirtti.

   Kurucu Üye ve Komisyon Üyesi Erdoğan Çelebi, Av. Ufuk Namalan, Çankırı ve Kızılcahamamlılar Derneği Temsilcisi ile birlikte birçok konuşması Gölbaşı'nın en etkili ve aktif sivil toplum örgütü olan Göl-Der e destek verilmesi gerektiğini belirtti.

   Organizasyonun sunumu nu Göl-Der sekteretir Hikmet Özdemir yaptı.

 haber: Akın Türkmez www.golbasigazetesi.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kızılcahamamlılar Dernegi
31 Mayıs 2009 Pazar 23:48
İrtibat Kuralım www.Kızılcahamamlılar Dernegi
Kızıcahamamlılar Dernegi Genel Başkanımız Beyhan SARI ve Yönetim Kurulu adına hemşerilerimize çalışmalarında başarılar dileriz irtibat kuralım www.kızılcahamamlılar dernegi.com
88.254.97.69
mert
15 Mart 2009 Pazar 22:24
rekabet iyidir
baktılarki gölbaşılıar birliği 7 kurucusu ile fırtına gibi esiyor gölbaşında eee gölderde bizde bir görünelimdedi galiba:)

süper süper:)
88.231.172.115
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim