• BIST 11134.08
  • Altın 2617.983
  • Dolar 33.089
  • Euro 36.2123
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 26 °C
  • İzmir : 30 °C

GÖLBAŞI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

22.06.2011 18:10
GÖLBAŞI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI
GÖLBAŞI MERKEZ,ÖRENCİK VE 74 PARSEL İLE İLGİLİ YAŞANAN OLAYLAR VE GELİNEN NOKTA

GÖLBAŞI İMAR PLANLARINDA GELİNEN NOKTA

GÖLBAŞI MERKEZ,ÖRENCİK VE 74 PARSEL İLE İLGİLİ YAŞANAN OLAYLAR VE GELİNEN NOKTA

Bilindiği üzere ilçemiz sınırları içinde yer alan bölgelerin imar planlarına dair açılan davalar ve sonuçları neticesinde, 25.04.2011 tarihi itibariyle merkez,örencik,74 parsel bölgelerine imar çapı,yol kotu,yapı ruhsatı,yapı kullanma izin belgesi verilmesi işlemi durdurulmuştur.Bunun neticesinde Gölbaşı Belediyesi imar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Merkez, Örencik ve 74 Parselin imar planlarının ayrılarak her bölgenin kendine ait imar planı ve plan notları oluşturulmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.29.04.2011 tarihinde Müdürlükle görüşmemiz neticesinde planların ayrılması işleminin bitirildiği ve Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığına (Ö.Ç.K.) gönderileceği noktasında bilgi verilmiştir.Merkez imar planı uygulamasının Ö.Ç.K. tarafından 16.05.2011 tarihinde onaylanarak askıya çıkarılmıştır.Askı süresi içinde 11 adet itirazın olduğu, bu itirazların 8 adedinin 74 parsele ait İmar Planının Merkez İmar Planından ayrılmaması yönünde olduğu bilgisi verilmiştir.16.06.2011 tarihinde merkez imar planı Ö.Ç.K. ya tekrar gönderilerek itirazların değerlendirilmesi ve imar planının onaylanması belediye tarafından talep edilmiştir.Bugünkü gelinen noktada İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından bize verilen bilgiler,planların Ö.Ç.K. tarafından Jeolojik Etüt Raporlarının eksikliği neticesinde onaylanmayacağı ve Gölbaşı Belediyesinin Bu raporlara Afet İşleri Genel Müdürlüğünden onay alınarak Ö.Ç.K. 'ya sunulacağı ve bunun neticesinde Merkez İmar Planlarının onaylanıp,Merkeze ait imar çapı,yol kotu,yapı ruhsatı,yapı kullanma izin belgesi verilmesi işlemlerinin en geç 02.07.2011 tarihine kadar açılacağı umudu taşıdıkları ve çalışmalarına bu yönde hız verdikleri bilgisi tarafımıza verilmiştir.
Örencik bölgesine ait İmar Planı çalışmalarında gelinen nokta ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden tarafımıza verilen bilgi,Örencik mahallesi planlarının Ö.Ç.K. ya teslim edildiği ancak incelemeler sonucunda plan notlarında yapı yüksekliği (Hmax) serbest olması ile ilgili sıkıntılar yaşandığı ve burada maksimum kat sayısının sınırlandırılarak yüksekliğin belirli bir seviye ile sınırlandırılması istenmiştir.Gölbaşı belediyesi bu konuda yüksekliğin serbest olması gerektiği noktasındaki görüşünü yenilemiştir.Bu karşılaşılan sıkıntının aşılmasına çalışılmaktadır.

74 Parselle ilgili ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce tarafımıza verilen bilgi, dava açan ve itiraz eden kişilerle uzlaşma yoluna gidilerek çözüm üretilmesi için çalışmaların sürdüğü yönündedir.

Sonuç olarak; Gölbaşı ekonomisinin en önemli sektörü ve lokomotifi olan İnşaat Müteahhitliğinin durduğu,inşaat sektörü ve yan çalışma gruplarının faaliyetlerinin durma noktasına geldiği ve büyük sıkıntılar içinde oldukları yadsınamaz bir gerçektir. 2 aylık bir süre içerisinde Müteahhitlerimizin Derneğimize yapmış olduğu sayısız ziyaret ve toplantılarda 'neden bu kadar uzun zaman zarfında onay işlemi gerçekleşmedi, burada sorumlu Gölbaşı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde personel eksikliği mi? Yada bu işlerin ivedilikle takip edilmeyip olağan halde bırakılması mı?Yoksa diğer devlet kurumlarından kaynaklanan bir sıkıntıdan mı? şeklinde sorularla defalarca karşılaştık. Bu arada Gölbaşı halkını mağdur eden en önemli noktalardan biride daire almış ancak plan değişiklikleri nedeniyle Yapı Kullanma İzin Belgesi alınamayan binalardaki kişilerin evlerine yerleşemedikleri, gerekli abonelik işlemlerini yapamadıkları ve mağdur oldukları unutulmamalıdır. Bundan sonraki süreçte işlemlerin ivedilikle takip edilerek en kısa sürede sonuca varılmasını istiyoruz.
Bu iki aylık süre zarfında gelişen olaylar ve neticeleri hakkındaki yorumları, Gölbaşı İnşaat Müteahhitleri Derneği Üyelerimize ve Gölbaşı halkına bırakıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İMAR MÜDÜRÜ
07 Temmuz 2011 Perşembe 21:33
İMAR MÜDÜRÜ
Saygılarla müdür bey!Biz alıştık bu oyalamalara,beceremiyorsanız gereğini yapın.
88.231.168.81
İNŞAAT MÜHENDİSİ
07 Temmuz 2011 Perşembe 11:49
GÖLBAŞI
ERCAN BEY VERDİĞİN TARİHDE DOLDU NEZAMAN AÇILACAK İSKEN ALAMIYORUZ BİTİRMİŞİZ BİNAYI KİMSE TAŞINAMIYOR.
78.186.127.67
mühendis
24 Haziran 2011 Cuma 17:07
HERKES İÇİN ADALET...
Öncelikle müteahhitlerin planlama veya mahkeme kararından dolayı işlerin durdurulması konusunda muhatabı arsa sahipleri değildir.Arsa sahiplerinin muhatabı belediyedir.Bir başka konuda Müteahhitler Derneğinin kimseyi uzlaştırma gibi bir konumu yoktur.Bu olay 2 taraf arasındadır bir cephede belediye diğerinde vatandaş,dernekle alakası yok yani. Her şey güzel iş tıkansın, sorun uzun süredir çözülemiyor.Geldiğimiz noktada insanlar iskan alamıyor,ruhsat alamıyor arsasını değerlendiremiyor,müteahhit iş yapamıyor ama şuna dikkat lütfen.Alt çalışan grupları,işçiler,malzeme satanlar onalrca yüzlerce kişi işsiz bekliyor.Hukuksa hukuk ama herkes için Adalet...
95.15.226.80
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim