• BIST 4.962,97
 • Altın 1071.577
 • Dolar 18.6261
 • Euro 19.5254
 • Ankara : 13 °C
 • İstanbul : 13 °C
 • İzmir : 14 °C

Gölbaşı’nın Marka Projesi GÖLÇEP

02.11.2010 12:10
Gölbaşı’nın Marka Projesi GÖLÇEP
Turizm Şehri olma yolunda hızla ilerleyen Gölbaşı'nda Yaşayan Köyler projesinden sonra GÖLÇEP ( Gölbaşı Çevresi Değişim Projesi ) projesini hayata geçiyor.

Gölbaşı'nın Marka Projesi GÖLÇEP

Turizm Şehri olma yolunda hızla ilerleyen Gölbaşı'nda Yaşayan Köyler projesinden sonra GÖLÇEP ( Gölbaşı Çevresi Değişim Projesi ) projesini hayata geçiyor. Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı belediye meclis oturumundan sonra proje ile ilgili açıklamasında” Proje bütün bir konsept içinde Gölbaşı'na eko turizm kimliği kazandırmak, Bu çalışmanın altlığında eko çiftliklerin kurulması, doğal yaşam parklarının oluşturulması, iyi tarım uygulamaları halkımızla birlikte hayata geçirmek gibi birkaç etapta projemizi hayata geçireceğiz.” Dedi.
Gölbaşı Belediyesi Gölbaşı'nı turizm kenti yapma yolunda büyük Projelere imza atıyor. Gölbaşı'nın Turizm kenti ve Marka bir ilçe olması için yeni hayata geçecek olan GÖLÇEP projesinin açılımı GÖLBAŞI EKO-AGRO TURİZMİ ; “Doğayı koruyan, yöre halkının refahına katkıda bulunan gelir ve iş yaratan ve bir sorumluluk duygusu içinde doğal alanlara yapılan bir seyahat türü olacaktır.

Proje yerel halkın ve bölgenin coğrafi, kültürel, geleneksel özelliklerine dayanıyor Özellikle otantik giysilerden otantik yiyecek ve içeceklere ve geleneksel yaşama kadar ürünler sunulmaktadır. Çevreyi koruyan ve yerel halkın durumunu iyileştiren ve geliştiren sorumluluk sahibi bir seyahat şekli olan agro turizm, turistleri özel evlerde (daha çok çiftliklerde) veya küçük pansiyon veya otellerde ağırlamaya yönelik bir iş etkinliğini kapsıyor.

Eko/agro turizm projesinde şu başlıkları içeriyor.Konaklamalar, geleneksel pansiyon, misafir odası, geleneksel apart evler, eski evler, geleneksel otel ve çiftlik evlerinde yapılacaktır.Yerel sanatlarla ilgili faaliyetler ve tarım endüstrileri,Halı dokumacılığı,Meyve-sebze yetiştiriciliği,Arıcılık,At yetiştiriciliği ve Atlı doğa yürüyüşleri,Balık yetiştiriciliği ve sportif balık avcılığı,Hobi arazilerinde çiçek yetiştiriciliği,Şifalı bitkilerin üretimi ve işlenmesi,Doğal yaşam parkları,Özel veya kamuya ait kültürel mirası simgeleyen binaların kırsal turizm amacıyla yenilenmesi.

Kamp alanları, parklar ve dinlenme alanlarının inşası, yeniden düzenlenmesi ve modernize edilmesi. Binicilik, dağ bisikleti gibi hobiler için alanlar ve bunlarla ilgili spor tesislerinin inşası.

Meyve-sebze tarımı yapılan kırsal alanlara yakın kent merkezlerinde ürün tanıtımlarının yapılabileceği ürün satış yerlerinin inşası. (ÜRETİCİ PAZARLARI)
Kırsal turizm tanıtım faaliyetleri ve çok amaçlı kırsal turizm merkezlerinin oluşturulması.
İyi Tarım Uygulamaları başlığı altında; ilk etapta belirlenen mahallelerden başlanacak. Tarımla ilgilenen çiftçilerimize eğitim verilecek.

Projenin başlangıcı ve 1. Etabı olan Ballıkpınar mahallesinde başlayıp Koparan, Velihimmetli, Hallaçlı, Tulumtaş, Hacı Muratlı ve Yavrucak mahalleleri projenin başlangıç noktaları olacak.

Belirlenen güzergâhtaki mahallelerde tek tek görüşülüp proje hakkında bilgilendirilen halktan isteyenlerin projenin bir parçası olması ve eğitim alması sağlanacak. Hangi mahallede hangi tür tarım ve ürünlerin (Süt ve süt ürünleri, bağcılık, hayvancılık, meyve ve sebze üreticiliği gibi …) işleneceği tespit edilecek.

Gölbaşı salçası, pekmezi vb. gibi yerelde yetiştirilip kooperatifler aracılığıyla pazarlanan bir Üretim alanı oluşturulacak.. Eko çiftlikler ve yerelde bulunan turistik otel, lokanta gibi işletmelerle birlikte yürütülecek projede kendi içinde bir döngü sağlanması planlanmaktadır.

 

 

İşte Proje detayı 

       Proje yerel halkın ve bölgenin coğrafi, kültürel, geleneksel özelliklerine dayanır. Özellikle otantik giysilerden otantik yiyecek ve içeceklere ve geleneksel yaşama kadar ürünler sunulmaktadır. Çevreyi koruyan ve yerel halkın durumunu iyileştiren ve geliştiren sorumluluk sahibi bir seyahat şekli olan agroturizm, turistleri özel evlerde (daha çok çiftliklerde) veya küçük pansiyon veya otellerde ağırlamaya yönelik bir iş etkinliğidir.

 

       Eko/agro turizm projemizde  şu başlıklar yer almaktadır :

 

v     Konaklamalar, geleneksel pansiyon, misafir odası, geleneksel apart evler, eski evler, geleneksel otel ve çiftlik evlerinde yapılacaktır.

 

v     Yerel sanatlarla ilgili faaliyetler ve tarım endüstrileri

 

v     Halı dokumacılığı

 

v     Meyve-sebze yetiştiriciliği

 

v     Arıcılık

 

v     At yetiştiriciliği ve Atlı doğa yürüyüşleri

 

v     Balık yetiştiriciliği ve sportif balık avcılığı

 

v     Hobi arazilerinde çiçek yetiştiriciliği

 

v     Şifalı bitkilerin üretimi ve işlenmesi

 

v     Doğal yaşam  parkları

 

v     Özel veya kamuya ait kültürel mirası simgeleyen binaların kırsal turizm amacıyla yenilenmesi.

 

v     Kamp alanları, parklar ve dinlenme alanlarının inşası, yeniden düzenlenmesi ve modernize edilmesi.

 

v     Binicilik, dağ bisikleti gibi hobiler için alanlar ve bunlarla ilgili spor tesislerinin inşası.

v     Meyve-sebze tarımı yapılan kırsal alanlara yakın kent merkezlerinde ürün tanıtımlarının yapılabileceği ürün satış yerlerinin inşası. (ÜRETİCİ PAZARLARI)

 

v     Kırsal turizm tanıtım faaliyetleri ve çok amaçlı kırsal turizm merkezlerinin oluşturulması.

 

v     İyi Tarım Uygulamaları başlığı altında; ilk etapta belirlenen mahallelerden başlanarak iyi tarım uygulaması başlatılacaktır. Tarımla ilgilenen çiftçilerimize eğitim verilecektir.

 

 

 

       Projenin başlangıcı ve 1. Etabı olan Ballıkpınar mahallesinde başlayıp Koparan, Velihimmetli,  Hallaçlı, Tuluntaş, Hacı Muratlı ve Yavrucak mahalleleri projenin başlangıç noktaları olacaktır.

 

       Belirlenen güzergâhtaki mahallelerde tek tek görüşülüp proje hakkında bilgilendirilen halktan isteyenlerin projenin bir parçası olması ve eğitim alması sağlanacaktır. Hangi mahallede hangi tür tarım ve ürünlerin işleneceği tespit edilecektir. Süt ve süt ürünleri, bağcılık, hayvancılık, meyve ve sebze üreticiliği gibi…

 

       Gölbaşı salçası, pekmezi vb. gibi yerelde yetiştirilip kooperatifler aracılığıyla pazarlanan bir Üretim alanı oluşturmaktır. Ekoçiftlikler ve yerelde bulunan turistik otel, lokanta gibi işletmelerle birlikte yürütülecek projede kendi içinde bir döngü sağlanması planlanmaktadır. 

Proje bütün bir konsept içinde Gölbaşı'na ekoturizm kimliği kazandırmak. Bu çalışmanın altlığında ekoçiftliklerin kurulması, doğal yaşam parklarının oluşturulması, iyi tarım uygulamaları halkımızla birlikte hayata geçirmek gibi birkaç etapta altlıkları bulunmaktadır. 

 

    Gölbaşı Belediyesi olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Turizm Bakanlığı ile beraber söz konusu projenin Turizm Master Plan çalışmaları belediye meclisimizin kararından sonra devam edecektir.

    

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dumanoğlu Ailesinin Acı Günü29 Kasım 2020 Pazar 20:42
 • Çal ve Eldekçi ailelerinin mutlu günü31 Ağustos 2020 Pazartesi 21:59
 • Yasin Balaban'ın mutlu günü12 Ağustos 2020 Çarşamba 10:24
 • Genç Gazeteci Hacer Kara dünya evine girdi10 Ağustos 2020 Pazartesi 20:09
 • Vekalet Nevzat Dulkadir'de10 Ağustos 2020 Pazartesi 10:56
 • Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi yeni yıla hazır28 Temmuz 2020 Salı 10:59
 • Mahmut Aksoy'un kızı Elif dünya evine girdi16 Temmuz 2020 Perşembe 11:07
 • Bana Dünya Görüşünle Gel06 Temmuz 2020 Pazartesi 19:43
 • Umutlu yaşam uygulama merkezi açılıyor06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:30
 • Gölbaşı Sanayi Sitesi Dezenfekte edildi15 Haziran 2020 Pazartesi 10:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim