• BIST 10165.52
 • Altın 2411.982
 • Dolar 32.2691
 • Euro 35.0062
 • Ankara : 18 °C
 • İstanbul : 22 °C
 • İzmir : 27 °C

İTHAMLARA TEK TEK CEVAP VERDİ...

09.05.2024 11:58
İTHAMLARA TEK TEK CEVAP VERDİ...
Sayın başkan, kıymetli meclis üyeleri, çok değerli basın mensupları vemisafirler. Milliyetçi hareket partisi grubu adına hepinizi saygıylaselamlıyorum.

Öncelikle bir konuya ışık tutmak isterim, geçen ayki oturumda da belirtmiştim, hizmetin sonuna kadar yanında olacağız, yanlışların da karşısında olacağız ki doğruları bulalım, geçen ay 100.000.000tl lik krediyi hiç tereddüt etmeden imzaladık, bu ay da belediyeyi rahatlatmamız gerekir dediniz, üniversiteler caddesi dükkanlarının satış yetkisini onayladık. Fakat önemli bir konunun üzerinde durmamız lazım; 1 ayı geçkin süredir bilboardlarda, ulusal ve yerel basında ve brandalarda belediyemizin ne kadar borçla bırakıldığı devredildiği reklam yapılıyor; elbette ki belediyeler de tüm kurumlar giib borçsuz olsun isteriz, fakat eğer hizmet yapılmışsa, kamu yararına projeler yapılmışsa ve bu borçların kasada ticari olarak karşılığı da var ise ortalığı bu kadar yangın yerine çevirmenin çok da bir anlamı olduğunu düşünmüyorum, ki pazartesi günü üniversiteler caddesindeki dükkanların satış yetkisine imza attık hep beraber, yani borçların ödenememe durumu diye bir şey söz konusu değil… yine önemli birşeyi vurgulamak isterim buradan, sayın başkana da daha önceki görüşmemizde belirttim; hepimiz şerefimiz için yaşayan insanlarız, bu tarz açıklamalar insanları rencide etmekte, eğer yolsuzlukla hırsızlıkla ilgili belgeleriniz var ise devletimizin ilgili kurumlarına suç duyurusu yapın,bizler de sizlerle birlikte olayı takip edelim, ama belge yok ise kamuoyunu boşuna ithamlarla meşgul etmek hiçbirimize yakışmaz… Sonuçta büyüyen bir Gölbaşı oldu, 5 sene önce 1 liralık bir gayrimenkul bugün 40tl oldu ise yani güncel piyasadan fazla değerlendi ise bunun nedeni Gölbaşımıza yapılan proje ve yatırımlardır. Bugün gölbaşımızda bilardo kompleksimizde uluslararası turnuva sonunda ödül törenine katıldınız sayın başkan, bu kompleks geçtiğimiz dönem yapıldı… Yaklaşık bedeli 1,5 milyar tl olan, bowling salonu, sinema salonu ve markaların geldiği, 7788 m2 0,50 emsalli tam ticari bir alan düşünün,üniversitelerin ve yurtların ortasında… burası mezbelelikti, bakanlıktan imar değişikliği ile ticariye çevirip belediyeye tapusu alındı, 39 adet dükkan yapıldı üzerine de.. hepsinin tapusu belediyede, 1 m2 yer satılmadan yapıldı…üniversiteler caddesi geçtiğimiz dönem yapıldı Fuar alanı ve kurban alanı geçtiğimiz dönem yapıldı, öncesinde vatandaşımız kurbanlarını yavrucukta dağın eteğinde kesiyordu, çekilen çileyi hepimiz hatırlarız, yakışıyomuydu gölbaşımıza? Haftasonları gölün kenarına ve sahil parka bakıyomusunuz, kum gibi insan kaynıyor, daha önce neden yapılmadı bunlar?

Tüm mahallelerimize doğalgaz geldi, birçok şehir merkezinde doğalgaz yokken nasıl bizim köylerimize geldi?

Yine geçtiğimiz dönem bu meclisten alınan yetki ile yapılan protokolle geldi, kolay değil bu. Bugün en ücra mahallelerimizde bile doğalgaz kullanılıyor. Mahallelerimize güvenlik kameraları yapıldı, hırsızlıklar azaldı. Belediyenin uhdesindeki araçlar alındı, o günün şartlarında kredi çekildi, araç kredisi faizi yüksek olduğu için farklı 2 kredi kullanıldı, bunların biri tamamlandı, diğerinin de ödemesi 1 yılı kaldı. Bu araçlar alınmasa idi her sene araç kirasına dünyalar ödeniyordu, neden alınmadı bu araçlar daha önceki dönemlerde?

Ayrıca unutmamamız gereken çok önemli bir durum daha var, pandemi yaşandı geçen dönemin başında, bunu da gölbaşı olarak ilk ve en derinden yaşayan şehirdik, ilk hacı kafilesi buraya gönderildi, bu süreçte belediyemiz ve çalışanlarımız hiç durmadı, sürekli çalıştı, insanlar evlerinden çıkamazken belediyemiz hizmeti aksatmadı ve görevinin de fazlasını yapmak zorunda kaldı. 6 şubat depremini yaşadık, asrın felaketi idi, depremin yaşandığı gün ben vekaleten başkandım, o süreçte burada neler yaşandı hepsine şahit oldum, gölbaşılılarımızın ne kadar yardımsever olduğuna şahit oldum, deprem bölgesine gittim ve orada yaşanan felaketin boyutuna şahit oldum… bu olay kelimelerle anlatılamaz… kaymakamlığımız ile birlikte acil koordinasyon merkezimizi kurarak tüm ekiplerimizi seferber ettik, gölbaşından sürekli araçlar yolladık, lojistik destek yolladık, gıda yolladık vs vs… bunlar kolay mı oldu sanıyorsunuz?

Soruyorum size? Böyle bir olay bütçeyi nasıl etkiledi sizce?

Ve böyle bir günde imkanlarınızı zorlamayacaksınız ne zaman zorlayacaksınız????

Geçen dönemin yapılan işlerinde, tahmini bütçelerinde, kesin hesaplarında imzası olan burada bugün chpden meclis üyesi olan abilerimiz de var… o dönemi birlikte yaşamadık mı?

Ayrıca yine bir şey belirtmek istiyorum, gölbaşımız büyük, daha da büyüyecek, yapılanlara bakmak lazım dedimya, bugüne kadar kim gölbaşına bir çivi çakmış ise hepsinden Allah razı olsun. Geçmişten bugüne birçok dönem borçla devredilmiş, hengisinde belediye altından kalkamamış söylermisiniz?

Sayın başkan, dışarda konuşulanlar var, sizin zamanınızda 2014 te belediye devredildiğinde basındaki haberlere ve o gün mecliste konuşulanlara göre yaklaşık 50.000.000TL lik bir borç olduğu söyleniyor, yani dolar bazında ozamanın kuru ile 23 küsür milyon dolar… bu az bir borçmuydu?

Bugün sizin açıkladığınız belediyenin borcu da sizin söylediğinize göre 33 milyon dolar… 31/03/2014 tarihinde belediyenin mali durumu ne idi? Ve ikinci bir soru önergesi iletiyorum, 03/04/2024 tarihinde gölbaşı belediyemizin vakıfbanktaki cari bakiyesi ne idi?

burada bahaneler aramıyoruz, yada yaratmıyoruz… sözün özü şu ki; çalan varsa resmi kurumlarımız var, adalet divanlarımız var, buralara müracaatta bulunulsun.. öksüzün yetimin hakkını çalanın bizim de iki elimiz yakasındadır hem bu dünyada hem diğer dünyada… ama belgesi olmayan olaylarla lütfen insanları itham edip de zan altında bırakmayalım… Belirtmek istediğim ikinci bir husus da personelle ilgili, pazartesi günü sağolsun belediye başkanımız meclis üyelerimiz ile bir toplantı gerçekleştirdi ve bilgilendirmede bulundu. Bizleri çok memnun etti bu olay. Bundan sonraki sürecin de böyle olacağını beyan etmesi de bizleri yine ziyadesi ile mutlu etti. Kendilerine buradan teşekkür etmek istiyorum. Çünkü meclis dediğimiz varlık atalarımızdan bizlere gelen bir mirastır aslında, en eski türk devletlerinde bile meclislerde yapılan istişareler ile doğrular bulunmuş ve binlerce yıllık bir devlet kültürü bizlere miras kalmıştır. Geçen dönemin sonlarında alınan geçici personelin sözleşme süresi dolduğunda işten çıkarılacaklar, belediyenin mali durumunun bunu kaldırmayacağının analizi yapılmış, saygı duyarım. Çalışmayan işe gelmeyen varsa tabiiki bunlar da hemen çıkarılmalı. Fakat burada önemli bir nokta yine, bugün çıkarılan temizlik işçileri dahil, bunların yerine yarın öbürgün tekrar ihtiyaç hasıl oldu diyerek personel alınmaması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü çalışan işçiyi bugün çıkarıp 3 ay sonra yine ihtiyaç diyerek personel alımı yapılırsa bu çok doğru olmaz. Zaten pazartesi günkü toplantıda da başkanımız bununla ilgili bize sözünü verdi, çok acil ihtiyacın harici zaten işçi alımını belediyenin mali yapısı kaldırmaz dedi. Buradan bunun da takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum. Ayrıca nahoş bir olay maalesef, giriş kapılarına işten ayrılacak olan personelin isim listesi asılmış, bu olayı maalesef doğru bulmuyorum. Az önce de söylediğim gibi, bizler itibarımız için yaşarız millet olarak, insanları afişe etmek nedir?

Bu doğrumudur?

Mesaj ve telefon yolu ile zaten insanların şahsına beyan etmişiniz çıkışlarını, boy boy isim listesi nedir?

Bu garibanın suçu nedir?

Temizlikte çalışıyor, park bahçelerde çalışıyor bazıları, ihtiyacı olmasa zaten çalışmaz, ailesine bakacak, borca girmiş, önümüz bayram… bunları afişe etmekteki amaç nedir?

Bu insanlar bu garibanlar ne ramazan beyi ne yakup beyi ne de bir başkasını bilmezler,ekmeğinin derdindeler. Bu listeler sosyal medyadan yayınlandı bir de insanlar tarafından, düşünebiliyomusunuz bu garibanın psikolojisini??

Kendinizi bu insanların yerine koyarmısınız, belediyede temizlik işçisisiniz, oğlunuz okuluna gidiyor, ve orada arkadaşları sizi konuşuyor, ekmeğinizi taştan çıkarmaya çalışırken sanki ayıplı bir iş yapılmış gibi afişe ediliyosunuz. Düşünebiliyomusunuz psikolojisini? Rica ediyorum bunları bi düşünelim Sizlerden ricamız, işimize bakalım artık, hizmet etmek için yol alalım, reklamı bırakalım, ajitasyonu bırakalım… bunların haricinde hizmet için bizlerden istediğiniz tüm desteği zaten vereceğiz…

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim