• BIST 11064.85
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 26 °C

Meclisin Şeffaflık Sınavı

04.01.2010 12:14
Meclisin Şeffaflık Sınavı
Ocak ayı Belediye Meclisi Olağan toplantısında belirnekecek olan Denetim Komisyon üyeleri seçiminde Gölbaşı Belediye Meclisi “Şeffaflık Sınavı” verecek

Ocak ayı Belediye Meclisi Olağan toplantısında belirnekecek olan Denetim Komisyon üyeleri seçiminde Gölbaşı Belediye Meclisi “Şeffaflık Sınavı” verecek.

Salt çoğunluğa sahip olan AKP ve MHP'li üyelerden seçilmesi beklenen Denetim Komisyonunda, CHP'li üyelerden bir tanesinin olmaması durumunda meclisin gerçekten şeffaf olup olmadığı gözler önüne serilecek.

Bir önceki yılın bütün gelir ve giderleri ile hesap işlerinin denetimini yapacak olan “Denetim Komisyonu” seçiminde CHP'li üyelerin yer alıp almayacağı siyasi kamuoyunun da gündemini oluşturuyor. Konusu suç teşkil eden hususlarda ilgili suç duyurusunda bulunma yetkisi olan Denetim Komisyonunda, CHP'li üyelerin olması halinde kamuoyuda rahat bir nefes almış olacak.

Denetim Komisyonunun Görev ve Yetkilileri;

-İl ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 10.000'in üzerindeki belediyelerde, belediye meclisi, her ocak ayı toplantısında belediyenin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye sayısı üçten az beşten çok olmamak üzere bir denetim komisyonu oluşturur. Komisyon, her siyasî parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisdeki üye sayısının meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle oluşur.

Komisyon, belediye başkanı tarafından belediye binası içinde belirlenen yerde çalışır ve çalışmalarında kamu kuruluşları personelinden, gerektiğinde uzman kişi ve kuruluşlardan yararlanabilir. Bu kişi veya kuruluşlara ödenecek ücret, meclis tarafından kararlaştırılır.

-Komisyon belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilir. Bu istekler gecikmeksizin yerine getirilir.

-Komisyon, çalışmasını şubat ayı sonuna kadar tamamlar ve buna ilişkin raporunu izleyen ayın onbeşine kadar meclis başkanlığına sunar.

-Konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak meclis başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulur.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim