• BIST 9057.5
 • Altın 2106.281
 • Dolar 31.4321
 • Euro 34.0921
 • Ankara : 8 °C
 • İstanbul : 10 °C
 • İzmir : 16 °C

Mehmet Zekai Özcan istifa etti

12.04.2010 18:30
Mehmet Zekai Özcan istifa etti
AKP Ankara milletvekili Zekai Özcan partisinden istifa etti...

AK Parti'nin muhalif isimlerinden Mehmet Zekai Özcan partisinden istifa etti.

Özcan CHP'nin İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği gensoru önergesine evet oyu vermiş ve anayasa değişiklik paketini yamalı bohça olarak değerlendirmişti.

VEKİLİ İSTİFA SÜRÜKLEYEN SÜREÇ
AK Parti Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan, "Konuşmazsam sorumluluğumu yapmamış olurum" diyerek Demokratik Açılım süreciyle ilgili kendi partisine çeşitli eleştirilerde bulunmuştu.

Demokrasinin gelişmesinin şartı
Dinin, mezhebin, etnik grupların üzerinde vurgu yapılması demokrasi ile çelişir. Ayrımı düşünmeyen halkımızın birbirine "öteki' diye bakmasına sebep olur. Çözüm, din, mezhep, etnik vurgu yapmadan bireysel demokrasi eksiğimizi tamamlamaktır" dedi.

Kürt açılımı şanssızlık ve yanlış olmuştur
Özcan, Demokratik Açılım, Alevi açılımı, Roman açılımı, Ergenekon davası, DTP'nin kapatılması, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiaları ve Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran'ın ortaya attığı asker-polis tartışması ile ilgili olarak, "Konuşmazsam sorumluluğumu yapmamış olurum" değerlendirmesini yaptı. Problemlerin çözmek için hükümetin iyi niyetle giriştiği Demokratik Açılım projesinin daha işin başında şanssızlık ve yanlışlarla hedefinden saptırıldığını vurgulayan Özcan, öncelikle sosyologlar ve kanaat önderleriyle görüşülmesi gerekirken İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Polis Akademisi'nde Kürt meselesi konusunda kanaatleri bilinen belirli gazetecilerle toplantı yapılmasını eleştirdi ve, "Adına "Kürt Açılımı' denilmesine itiraz edilmeyen sürecin ilk şanssızlık ve yanlış olmuştur" dedi.

Habur'daki görüntüler rezalet
Özcan, Habur karşılaması, "pişman olmayan PKK'lıların serbest bırakılmasının Adaleti zedeleyip büyük yara açtığını" anlatırken, "Habur'daki görüntüler tam bir rezalete dönüşmüş, bu görüntüleri Türk milleti kendisine meydan okuma olarak algılamış ve kanını dondurmuştur" diye konuştu. "Sürecin sadece muhalif gruplar değil, bizzat AKP'li milletvekillerince de sabote edildiğini" ifade eden Özcan, Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'yı kastederek, "Bir hanımefendi Anayasa'dan "Türklük' tanımı kalkacak diyebilmiş, bazı milletvekilleri ise, sabırlı olunması gerektiğini, Kürtçenin eğitim dili olacağını, "Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünün dağlardan silineceği gibi demeçler verebilmişlerdir. Oysaki problem Türkiye'de varolan demokrasi açığını gidermektir. Etnik grupların var olduğunu söyleyerek, ısrarla Kürt vurgusu yapılarak problemin çözülebileceği yanlışlığa dönüşmüştür. Etnik vurgu ayrımcılığı çağrıştırır, vatandaşların birbirlerine "öteki' diye bakmasına sebep olur. Etnik vurgu ile problem çözülmez aksine dar bir alanda örülen problemi daha da büyütür. Kristal vazoyu çatlatırsanız sonra hiçbir açılım bu çatlağı birleştirmez" dedi.

"PKK Meşruiyet kazandı"
Bu süreç içinde Siyasi Kürtçülük hareketinin ivme kazandığını büyük bir propaganda alanı bulduğunu kaydeden Özcan, "DTP'lilerle el sıkılıp sıkılmayacağı tartışılırken PKK'ya meşruiyet kazandırılmıştır. Demokratik açılımın bir tarafının Öcalan olduğunu açıkça söyleyebilmişlerdir. Bu propaganda haksız olmuş, Silahlı Kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz yıpratılmaya çalışılmış, neredeyse her gün yeni bir iddia ve iftiranın odağı olmuşlardır. Bunun acısını çekiyoruz., PKK'nın ilk terör baskını yaptığı Eruh'ta yıldönümü festival diye kutlanıyor! Daha yakın zamanda Tokat'ta 7 erimiz PKK tarafından şehit edilirken büyük aymazlık içinde seyrettik" ifadesini kullandı. Özcan şöyle konuştu: "MHP ve CHP'nin oy oranı en az yüzde 35'tir. Bu yüzde 35 ile uzlaşmazsak Milli Birlik Projesi yürütemeyiz. Hele etnik vurgu yaparsak hiç yürütemeyiz. Muhalefetin AKP'yi, AKP'nin de muhalefeti anlamak mecburiyeti vardır."

"Etnik gruba vurgu yapılmalı"
Çözüm, kesinlikle etnik vurgu yapmadan bireysel demokrasi eksiğimizi tamamlamaktır. Taşlı, sopalı PKK yanlısı sokak gösterilerine müsamaha ve müsaade edilmemelidir. Aksi halde bu haliyle Demokratik açılım projesi siyasi Kürtçülerin yeni bir ulus yaratmak hedefine hizmet eder ki bu birlikteliğimizin, kardeşliğimizin sonu olur."

"Aynı yanlış Yanlış Roman ve Alevi açılımında da var"
"Yapılan yanlışlığı Roman açılımında da görüyoruz. Bu projeyi Sayın Faruk Çelik yürütüyor. Bu bir demokratik sorunsa ki öyledir, o zaman niye Demokratik Açılım Projesi içinde değil? Alevilerin talepleri bir demokratik taleptir. Dolayısıyla bu da Demokratik açılımın içinde olmalıdır. Dinin, mezhebin, etnik grupların üzerinde vurgu yapılması demokrasi ile çelişir."

"Üçlü mekanizma dörtlü mekanizmaya dönüştü"
"PKK'yı tasfiye etmek için ABD, Irak ve Türkiye arasında oluşturulan üçlü mekanizma, son gelişmelerle, pratikte dörtlü mekanizmaya dönüşmüştür. Irak'ın kuzeyinde ABD tarafından kurdurulan Bölgesel Peşmerge Yönetimi bağımsız bir devlet olmadığına göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından muhatap alınamaz. Görülüyor ki başta Dışişleri Bakanımız olmak üzere bakanlarımız, bürokratlarımız her Bağdat'a gidişlerinde Erbil'e uğramak durumunda kalıyorlar."

"Mahabad Kürt Cumhuriyeti benzetmesi''
"Biliyoruz ki bu coğrafyada büyük güçler Kürtleri kullanmışlardır. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra büyük prestij kazanan Sovyetler, 1946'da İran'a girdi ve Gazi Muhammed'e "Mahabad Kürt Cumhuriyeti'ni kurdurdular. Ancak Sovyetler aynı yıl İran'dan çekilince, Gazi Muhammed ve yakınları idam edilerek kukla cumhuriyet tasfiye edilmiştir. ABD'nin bugün aynı düşünceyi Kuzey Irak'ta uygulamayacağını söylemek safdillik olur. Türkiye için Kuzey Irak'taki gelişmeler PKK'dan da tehlikeli görünmektedir. Bölgesel yönetim, Erbil'e Kandil bağlantısını kesse, PKK Kandil'de tasfiye olur. Ancak yapmaz. Nitekim demokratik yolu tavsiye ediyor. Elinden silahı bırakmayan terör örgütüne karşı demokratik yol! Türkiye, üçlü mekanizmayı dörtlü mekanizmaya dönüştürmemeli, siyasi Kürtçülüğün merkezi olan Erbil'de daha önce Türkiye'den beslenen Barzani'nin zaman zaman Türkiye'ye nasıl tehdit ve tahrikkar üslup kullandığı unutulmamalıdır. Bu durum yarın daha da büyük problem yaratacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Kurucu Siyasi Heyet, hiçbir etnik ayrım yapmadan herkesi Türk Milletinin eşit vatandaşı olarak, Türk kabul etmiş, kurduğu cumhuriyete de Türkiye Cumhuriyeti Devleti demiştir. 25 yıllık PKK terörü dahil 86 yıldır değişmemiştir ve asla değişmeyecektir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat mert
14 Nisan 2010 Çarşamba 17:26
helal olsun sayın vekilim;
Muhalefet partileri millet vekillerinin bir türlü kamuoyuna anlatamadığı'nı AKP li sayın vekilim bir kaç paragrafta anlatmış. Türkiyemizi ileride nasıl tehlikelerin beklediğini açıkça söylemiş. Gidilen yol, yol değildir inşaallah iktidar bu ısrarlarından döner.
88.228.56.227
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim