• BIST 8035.81
 • Altın 1921.586
 • Dolar 28.8865
 • Euro 31.4306
 • Ankara : 12 °C
 • İstanbul : 11 °C
 • İzmir : 19 °C

MUHALEFET ELEŞTİRDİ, İKTİDAR CEVAP VERDİ

09.10.2012 10:59
MUHALEFET ELEŞTİRDİ, İKTİDAR CEVAP VERDİ
Gölbaşı Belediyesi performans bütçesi 100.225.205.00 TL olarak belirlendi.

Gölbaşı Belediyesi performans bütçesi 100.225.205.00 TL olarak belirlendi. Bütçenin bazı kalemleri üzerinde AK Partili ve CHP üyeler eleştirilerde bulundu.

AK Parti grubu adına söz alan Fatih Duruay, daha gerçekçi bir bütçe olması gerektiği yönünde görüşlerini bildirirken, CHP’li üyeler ise Kültür ve Sosyal işleri Müdürlüğü’ne ayrılan bütçenin düşündürücü olduğunu vurguladı.

Muhalefetin eleştirilerine MHP grubu adına Kadir Yanık cevap verirken, son olarak konuşma yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı ise yine şeffaf bir belediye olduklarına vurgu yaparak, ‘Aldığımız nefes bile şeffaf” dedi.

hayata geçirmeniz mümkün değil

2013 yılı Gölbaşı Belediyesi Bütçe görüşmelerinde söz alan AK Parti Gurup Sözcüsü Fatih Duruay, bütçe kitapçığını ince bulduğunu dile getirerek temennisinin bütçenin 100 milyon ile değil de 200-300 milyon lira ile belirlenmesi yönünde olduğunu ifade etti.

Duruay, Gölbaşı’nın sorunlarının çok olduğunu ve alt yapısının tamamlanmadığını vurgulayarak bu eksikliklerin tamamlanmasının ardından sosyal aktivitelere daha fazla önem verilmesinin gerekliliğine değindi.

2013 yılı için hazırlanan bütçeyi gerçekçi bulmadığını da dile getiren AK Parti’li Fatih Duruay, “bu zamana kadar gösterdiğiniz performans ile bütçenin tamamının hayata geçirmeniz mümkün değil” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Ercan Şimşek bütçe ile yaptığı konuşmasında sık sık 2012 ile kıyaslama yaparak bazı kalemlerde fahiş artırımlarının yapıldığını Fen İşleri gibi önemli bir birimde ise yapılacak işlerin artırıldığını ve buna ters orantılı olarak ayrılan bütçenin düşürülmesine anlam veremediği söyledi.

Bütçe ayarlamasında yapılan kaçak yapılarda, fen işlerinde, ruhsat denetimde yapılan kısmaların etkinlikler ve kutlamalarda ortaya çıktığın gündeme taşıyan Şimşek, hazırlanan bütçenin seçim bütçesinden başka bir şey olmadığını dile getirdi.

YAPACAK BİRŞEY VARMIŞ

TOKİ yoluna yapılacak olan park ihalesi için Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın yapacak bir şey yok şeklindeki açıklamasına atıfta bulunan Ercan Şimşek, kendisinin mecliste yaptığı konuşmasının ve basının konunun üzerinde hassasiyet göstermesi sonucu ihalenin iptal edildiğini söyledi.

YEREL BASINA ÖVGÜ YAĞDI

İhale süreci konusunda yaptığı konuşmasında basın mensuplarına zor şartlarda amatör bir ruh ile çok başarılı işler yaptıklarını CHP’li Ercan Şimşek, yapılan ithamları hak etmediklerini söyledi ve “basın demokrasinin başlangıcıdır” dedi.

Şimşek ayrıca en düşük bedel olarak 12 milyon lira olarak belirlenen park ihalesinin yeni bütçede yaklaşık 6,5 milyon lira pay ayrıldığının da altını çizdi.

Şahin Tepesi ve eski belediye binası ile ilgili projelerinin halen hazırlatılmadığını ve geçen sene olupta bu sene olmayan projeleri de gündemine alan Şimşek, kalem kalem ayrılan bütçeleri aktararak müze yapımı için 5 milyonluk bir pay ayrılmasına anlam veremediğini dile getirdi. Müze yapımı için ayrılan payın fazlalığı hususunda yaptığı konuşmasında ayrıca Gölbaşı’nda sinema salonu, tiyatro salonu ve kent meydanının olmadığına da dikkat çekti.

SEÇİM BÜTÇESİ HAZIRLANMIŞ

Gıda yardımı ve yakacak yardımı kaleminde ise yapılacak eleştirilen önünü kesmek için CHP olarak yardıma karşı olmadıklarını ama hiç kimsenin onurunu kırmadan yardımların yapılması tarafı olduklarını yönünde açıklama yaparak, oy için yardım kalemlerinde artış yapıldığını gıda yardımının 382 binden 750 bin liraya, yakacak yardımının ise 187 bin liradan 650 bin liraya çıkarılmasının bu durumu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Şimşek konuşmasını, Virancık’ın imar konusunun tartışılarak karara bağlanması ve bir yere 4 bir yere 8 kat imar uygulanmasının büyük sıkıntılar doğuracağını söyleyerek tamamladı.

AZ PARAYLA ÇOK İŞ YAPTIK

MHP adına konuşma yapmak ve eleştirilere cevap vermek için kürsüye gelen Kadir Yanık, muhalefetin çok fazla bir şey söylemediği ve seçim bütçesi şeklindeki söylemleri kabul etmediğini dile getirdi.

2009 yılında Gölbaşı’nın nüfusunun 77 bin olduğunu ve bütçesinin 75 milyon lira olduğunu 2012 yılında ise nüfusun 110 binleri geçtiğini ve bütçesinin 100 milyon olduğu örneğini vererek seçim bütçesi söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını vurguladı ve “öyle bir düşüncemiz olsaydı bütçeyi 150 milyon lira olarak belirlerdik” dedi.

Ercam Şimşek’in Fen İşlerinde yapılan iş artışı ve bütçe azalmasını hususunda ise çok işi az parayla yaptıklarını söyledi.

Projenin hazırlanmadığı söylenen Şahin Tepesi için ise müze için ayrılan bütçenin içerisinde olduğunu ve müzenin bahse konu alana yapılacağını açıklayarak “keşke elinizdeki dosyaları inceleseydiniz” dedi.

ŞEFFAF DEĞİLSİNİZ

CHP’li Yusuf Aksakal bireysel konuşmacı olarak söz alarak bütçenin seçim bütçesi olarak hazırlandığını savundu.

“Bu bütçe ile CHP’yi kandıramazsınız, Gölbaşı halkını ise hiç kandıramazsınız” diyen Yusuf Aksakal, kalıcı iş yapılması için Fen İşleri bütçesinin artırılmasını önererek belediyenin şeffaf olmadığını söyledi.

Festival için yapılan harcamaların ve gelirlerin halen açıklanmadığını da belediyeciliğin şeffaf olmadığına örnek olarak gösterdi.

Muhalefetin hiçbir önergesinin dikkate alınmadığını ve bunun bilinçli olarak yapıldığını konuşmasında ima eden Aksakal, et entegre tesisin kurulmasını gündemine taşıdı ve macera aranmaması isteyerek müzede ne sergileneceğini sorusunu sordu.

KALINLIĞI DEĞİL, İÇERİĞİ ÖNEMLİ

AK Parti ve CHP’lilerin eleştirilerine bir yanıtta MHP’li Atak’tan geldi. Mehmet Atak, Kitapçığın kalınlığının değil, içeriğinin önemli olduğunu söyleyerek, bütçenin gerçekleşeceğine inançlarının tam olduğunu vurguladı.

ALDIĞIMIZ NEFES BİLE ŞEFFAF

Son olarak eleştirilere cevap veren Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı ise, bütçenin daha gerçekçi olması için var güçleri ile çalıştıklarını ve bütçenin o şekilde hazırlandığını kaydetti. En şeffaf belediye olduklarının bir kez daha altını çizen Odabaşı, ‘Aldığımız nefes bile şeffaf” dedi. Bazı kalemlerde ki artışı nüfusun artışına bağlayan Odabaşı, ‘Gölbaşı Belediyesi’nin hizmet alanı genişledi, büyüdü. Böyle olunca elbette ki giderlerde artıyor” dedi. Mahallere ciddi hizmetler verdiklerini belirten Odabaşı, “Vatandaşlarımız yapılan hizmetlerin farkında. Bu bütçenin de samimiyetle hazırlandığına inanıyorum” dedi.

Bütçede müdürlüklere ayrılan paylar şöyle:

Bütçe de en fazla pay her zaman olduğu gibi Fen İşleri Müdürlüğünün olup 22.353.455.00 TL, Plan ve Proje Müdürlüğü’ne 21.157.235.00 Tl, Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne 12.028.655.00 TL. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 10.962.870.00 TL. Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne 7.016.495.00 TL, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne 7.446.710.00 TL. ayrıldı.

En az bütçe ise 34.745.00 TL. ile Strateji Geliştirme Müdürlüğü’ne ve 36.740.00 TL. bütçe ile Teftiş Kurulu Müdürlüğü’ne ayrıldı.

Bütçede genel giderleri olarak; Personel giderleri 14.332.795.00 TL, Mal ve Hizmet Alım Giderleri 38.753.780.00 TL, Sermaye Giderleri 30.751.550.00 TL, Belediye gelirleri olarak ta Vergi gelirleri 37.085.000 TL, Sermaye gelirleri 12.050.000.00 TL. Diğer gelirler 47.463.205.00 TL. olarak belirlendi.

2013 bütçesinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün bütçesinin 2 katından fazla arttığı gözlenirken, yeni oluşturulan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bütçesi 1.267.730.00 TL. olarak, Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün bütçesi de 1. 489.050.00 TL. olarak belirlendi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Rıza
14 Ekim 2012 Pazar 17:33
Hanedanlığa bütçemi dayanır?
Seçim bütçesi geçim bütçesi hanedanlığın bütün fertlerinin mi işi yokmuş.Bu hanedanlık bu kadar işsizdi de Gölbaşılıların neden haberi yokmuş.Hanedanlık Gölbaşı'nda yeteri kadar istihdamı sağlayamayacağından endişelenerek hanedanlık fertlerinden bazılarını da Gölbaşına sığmayıp Etimesgut belediyesinde istihdam ettiriyormuş. İyi de bunlar bu kadar, işsiz iseler bunlara bütçe mi dayanır...
88.231.230.196
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Enes Kanter: Hocaefendi'yi Seviyorum Diye Kurşuna mı Dizecekler, Mutlu Olurum
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim