• BIST 10743.9
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 29 °C
  • İzmir : 34 °C

ÖÇK Gölbaşıu'na geliyor

26.08.2010 17:03
ÖÇK Gölbaşıuna geliyor
Özel Çevre Kurumu Bölge Müdürü Ümit Turan, Gölbaşı'nda basın mensupları ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Mogan Gölü'nü koruma altına almak için akademisyen, biyolog, çevre mühendisi ve orman mühendislerinden oluşan bir koruma

Özel Çevre Kurumu Bölge Müdürü Ümit Turan, Gölbaşı'nda basın mensupları ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Mogan Gölü'nü koruma altına almak için akademisyen, biyolog, çevre mühendisi ve orman mühendislerinden oluşan bir koruma ekibinin çalışmaları hakkında bilgi veren Turan, “Mogan'ın seviyesinde korkulacak bir durum yok” dedi. Yapılan bilgilendirme toplantısında çevreye en duyarlı dernek olan GÖL-DER Başkanı İsa Ömercan'da hazır bulundu.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı Gölbaşı Bölgesi Sorumlu Müdürü Ümit Turan koruma ekibinin başta Mogan Gölü olmak üzere, Sevgi Çiçeği ve diğer bölgelerle de ilgilendiğini ifade ederek “Şu ana kadar koruma ekibimiz, kendi çözebilecekleri sorunları çözdüler. Kurumların çözmesi gereken sorunlarda tarafımıza iletildi. ÖÇK bu sorunların gerekli kurumlardan çözülmesini resmi yazı ile istedi.” Dedi.

Mogan Gölü'nün su seviyesinin normal olduğuna değinen Turan “Şu anda Elektrik Etüt Dairesi ile yaptığımız bilimsel araştırmalar, göl seviyesinin normal olduğunu söylüyor. Mogan Gölü'nün seviyesi şu anda rakım olarak 973 metrede.” dedi. Bu yıl balık ölümü beklemediklerin söyleyen Turan sözlerine şöyle devam etti;
“Bu yıl su sirkülasyonu fazlaca oldu. Tespitlerimize göre toplu balık ölümleri de fazla değil. Toplu ölümler genelde Ekim yada Mart ayında oluyor. Biz yaklaşan Ekim ayı öncesi kurum olarak gerekli tüm önlemlerini alıyoruz. Gölbaşı'nda yaşanan toplu balık ölümlerinin kesin nedeni de mevsimsel ani hava değişimlerdir. Bu sonuca kesinlikle vardık” dedi.

ÖÇK'nın bir çok projeye başladığını söyleyen Turan, “Biz kurumlarla istişare yapıyoruz. Hangi kurum, bu bölgelerden ne kadar sorumlu onu anlatmaya çalışıyoruz. Onlardan görüş alıyoruz. Bu cevap ve görüşleri aldıktan sonra Taslak bir Göl Yönetmeliği hazırlayacağız.” dedi.

Özel Çevre Kurumu Bölge Müdürlüğü'nün Gölbaşı'na gelmesi için Ançeva'ya ait alanın ÖÇK'ya tahsis edildiğini müjdeleyen Turan “Bu alana Bölge Müdürlüğümüz gelebilir. Çevre Bakanımız bu konuyu yakından takip ediyor. Bölge Müdürlük binamız burada olursa yerinde denetim yapabilme olanağına sahip olacağız. Bu da projenin ilerlemesini sağlayacak. Gölde yaz-kış yerinde denetim yapıldığı takdirde, herhangi usulsüz ve yasal olmayan bir iş yapılamayacak” diye konuştu.

Koruma ekibinin yaptığı çalışmalarda kaçak balık avlanmalarına ve kaçak balık ekimlerine rastlanıldığını ifade eden Turan “Proje ekibimiz çok ilginç bir olaya da şahit olmuş. Sevgi Çiçeği rezerve alanının bir bölümüne kaçak buğday ekimi yapılmış. Koruma telleri kesilmiş ve rezerve alanının yarısına kadar buğday ekimi yapılmış. Biz konu ile ilgili gerekli soruşturmayı başlattık. Sevgi Çiçeği rezerve alanı daha önce Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne aitti. Genel Müdürde orada büyük bir fedakarlık örneği göstererek, sevgi çiçeği alanının bulunduğu araziyi hazineye tahsis etti. Yakın bir zamanda Sevgi Çiçeği rezervinin bulunduğu alan hazineden ÖÇK'ya tahsis edilecek. Alan bize devredilir devredilmez Sevgi Çiçeği ekim alanını genişletmek istiyoruz” Dedi.


ÖÇK'nın hedeflerini büyüttüğünü söyleyen Ümit Turan, Ballıkpınar'da 3 hektarlık bir alanda Arboretum (Botanik Parkı) kurmayı hedeflediklerini ifade ederek “Bu proje oldukça maliyetli bir proje. Bu projeyi başkent Ankara'ya kazandırmak için proje aşamasına geldik. Tüm gelişmiş ülkelerde Arboretumların olması gerekli. Bu yüzden bu projeyi ÖÇK olarak ülkemize kazandırmak istiyoruz. Şu anda bu proje fizibilite aşamasında.” Dedi.

1 ay boyunca göl yüzünde temizleme katı atık temizleme çalışmaları yaptıklarını ifade eden koruma ekibi üyeleri “Koruma ekibimiz bir ay boyunca göl yüzeyinde katı atık temizleme çalışması yaptılar. Talimat gelirse her gün bu çalışmalar yapılmaya devam edecek. Ancak bizim topladığımız çöplerin alınması konusunda, Gölbaşı Belediyesi'nden yana sıkıntı çekiyoruz. Belediyede çöp toplanılmasını herkes birine havale ediyor” dedi.

ÖÇK'nın her mahalleye 5 tane çöp konteynırı vereceğini ifade eden Turan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'in turizme ve çevreye gösterdiği ilgiden de memnun olduklarını ifade etti. Turan, ilk defa bir vali bizi arayıp ÖÇK'nın yaptığı çalışmaları için teşekkür etti. Bu bizi çok mutlu etti.” Dedi.

Turan Ballıkpınar'da EKO KENT projesi olduğu ifade ederek “Bu proje sayesinde yapıların çevreye etkilerini azaltma ve atıklarını ayrıştırmasını sağlayacağız. Bu yönde bir projemiz var. Bu projeyi hayat geçirebilirsek, örnek bir Eko Kent yapmış olacağız.” Dedi.

Göle turna ekimi hakkında da açıklamalarda bulunan Turan, şu anda araştırmaların devam ettiğini ifade etti. Turna balığının gerçekten Mogan Gölü'ne ait bir balık türü olup olmadığının uzmanlarca araştırıldığını söyleyen Turan “Verilerden olumlu bir sonuç alırsak, uygun mevsimde Tarım Bakanlığı ile birlikte göle turna ekimi yaparız.” Dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim