• BIST 11113.8
 • Altın 2542.379
 • Dolar 32.881
 • Euro 35.7129
 • Ankara : 36 °C
 • İstanbul : 34 °C
 • İzmir : 36 °C

Odabaşı 06 Metin'in canlı yayın konuğu oldu

04.03.2010 19:01
Odabaşı 06 Metinin canlı yayın konuğu oldu
Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı Park Fm'de 06 Metin'in canlı yayın konuğu oldu.

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı Park Fm'de   06 Metin'in canlı yayın konuğu oldu. Başkan Odabaşı geleceğe yönelik projelerinden bahsederken, eski yönetimi eleştirmeyi de ihmal etmedi.

Gölbaşı'nda Turizm Bürosunun kurulacağını ifade eden Odabaşı, 25 Nisan'da Turizm Bürosunun temellerinin atılacağını da müjdeledi. Göl temizleme laışmalarınında yapıldığını ifade eden Odabaşı “Mogan Gölü Ankara'nın ve Gölbaşı'nın gözbebeği bu anlamda, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.Dere ıslah çalışmalarımızın bir kısmını tamamladık. Gölümüzü temizleme çalışmalarına ise önümüzdeki dönemlerde başlayacağız” dedi.

 

BORÇ İLE DEVRALDIK

Radyo Programcısı 06 Metin'in  sorularını yanıtlayan Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı geçmişle ilgili konulara fazla değinmediklerini ifade ederek “Herhalde bu davranışımız yanlış anlaşılıyor.” dedi. Gölbaşı'na hizmet eden tüm belediye başkanlarına teşekkür eden Odabaşı “29 Mart'tan önce Gölbaşı denilince güzel şeyler akla geliyordu, ancak borçlardan hiç bahsedilmiyordu. Ancak biz belediyeyi devraldıktan sonra bunun böyle olmadığını gördük. Biz bu konuda sadece rakamsal bilgiler verdik ve borçlar konusunun üzerinde fazla durmadık. Ancak geçmiş yönetim bu konu hakkında yanlış rakamlar vererek toplumu yanıltmaya çalışıyor.” dedi.

 

KASAMIZ BOŞTU

29 Mart yerel seçimleri ile beraber 19 belde ve mahallenin Gölbaşı'na katıldığını ifade eden Odabaşı “Seçim sonrası hizmet ettiğimiz alan 2 kat arttı. Bu büyümenin getirdiği sorumluluk ve oranın ihtiyaçları ve bunları karşılamanın getirdiği zorlukları önümüze çıktı. Ama biz zorlukların üstesinden geleceğimiz biliyorduk. Ama Gölbaşı Belediyesi'nin toplum da hiç borcu olmadığı imajının oluşturulduğu imajı bizi şaşırttı. Biz belediyeyi 93 bin 704 lira 37 kuruş ile devir aldık. Buna karşılık İller Bankasına ve piyasaya 17 milyon 956 bin lira borcu olduğu karşımıza çıktı. Beldelerden de 3 Milyon 681 bin 935 lira borç geldi. Ancak bu borçlardan hariç bazı beldelerden 635 bin TL ekstra borç geldi. Ve sürekli borç gelmeye devam ediyor” dedi.

 

HEM BPRÇ ÖDÜYORUZ HEM HİZMET YAPIYORUZ

Eski yönetimin daha çok arsa sattığına dikkat çeken Odabaşı “Bütçenin önemli bir kısmını arsa satışları teşkil ediyor. Geçmiş dönemde arsa satışları var. 2007 yılında geçici bütçeye 12 milyon 700 bin arsa satışı koymuş, 14 milyon 731 bin 821 liralık satış yapmış. Bütçeye koyduğunun yüzde yüz on altısı, yani daha fazla arsa satılmış. 2008 yılında da geçici bütçeye koyduğu arsa satışı 15 milyon TL, sattığı rakam ise  15 milyon 746 bin 575 lira, yani yüzde yüz beş satmış. 2009 yılında da 16, 5 milyon TL, bizim sattığımız arsa ise 10 milyon TL civarı. Biz yüzde yüz altmış ikisini satmışız. Biz borçlu bir belediye devraldık. Biz bu şartlarda almamıza rağmen hem hizmet yapıyoruz, hem de borç ödüyoruz. 2008 yılında 30 milyon TL'lik arsa geliri var. Bursal'da üst birlikten hazineden gelen 14 milyon TL para var. 2009'a borç devretmiş. Peki yapılanlar ne? Ama biz Allah'ın izniyle biz hem borç ödüyoruz, hem de hizmet ediyoruz” dedi.

 

İŞÇİLERİN MAAŞI ZAMANINDA ÖDENİYOR

Belediyeyi borç enkazı ile devraldıklarını söylene Başkan Odabaşı “Devraldığımızda piyasaya 10 milyon TL olan borcumuzu, 3 milyon TL'ye rakamına indirdik. Borç ödemekle kalmıyoruz, aynı zamanda hizmet yapmaya da devam ediyoruz. Fen İşleri Müdürlüğümüz her mahallemizde her alanda hizmet verdi. Biz görevi devraldığımızdan beri borçlu olmamıza rağmen 12,5 bin ton asfalt atıldı, 67 km'lik yol yapıldı. Şu anda SSK'ya hiçbir prim borcumuz yok ve işçilerimizin maaşını zamanında ödüyoruz.” dedi.

 

FEN İŞLERİMİZ ÇALIŞTI

Birimlerin gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkan Odabaşı “Fen işleri müdürlüğümüz 47 mahallemizin tüm ihtiyaçlarını karşılayarak geceli-gündüzlü çalıştı. Mahallelerimizde bulunan ve çirkin görüntü arz eden harabe binalar ortadan kaldırıldı. Vatandaşlarımızın dinlenmesi için 4 tane park yaptık. Gençlerimizin spor yapabilmeleri için  4 tane spor alanı yaptık. Dünyada kişi başına standart 10 m2 yeşil alan yeşil alan düşerken, Gölbaşı'nda bu rakam 18 m2'ye yükseliyor. Bu Gölbaşı için önemli bir gelişmedir. Göreve ilk geldiğimizde 3400 ağaç diktik ve ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. İlk baharda 30 bin sera çiçeği, sonbaharda 5 bin 700 adet mevsime dayanıklı çiçek dikilmiştir” dedi.

 

İMARI HALKIMIZLA BİRLİKTE YAPIYORUZ

İmara önem verdiklerinin altını çize Yakup Odabaşı “Gölbaşı için imar çok önemli. Biz seçimler öncesi “22 mahallenin imarı tamamlandı.” şeklindeki afişleri her yerde gördük. Bu afiş  Her şey tamam, yarın tapular vatandaşlara teslim edilecektir anlamına gelir. Ama biz dedik ki madem bu mahallelerin imarları tamamlanmış, vatandaşlara tapularını verin diye geçmiş yönetime seslendik. Ancak yönetim bunu yapmıyorsa iki şey akla gelir. Birincisi mahallerin imarı bitmemiştir. İkincisi de yapmışlardır ama bunu topluma sunmaktan kaçıyorlar. Neden? Demek ki korktukları bir şey var.  Eğer o bölgede yaşıyorsanız, o toplumun sorunlarını bilirsiniz. Karşılaştığımız tablo düşündüğümüzün aynısı çıktı. Biz seçimden önce seçmenimize ve vatandaşımıza söz verdik. İmar çalışmaları yapılırken vatandaşlarımızın görüşlerini ve fikirlerini alacağız diye. Hep birlikte bu hataları düzelteceğiz, biz bu bölgede yaşayan insanlarımıza kanunları uygulamak kaydıyla memnun edeceğiz dedik. Ve biz bu sözümüzü de uygulamaya başladık. Şimdi 29 mahallenin imar planı şu anda bitmiş, 5 mahallenin planı revize ediliyor, 13 mahallenin imar planı yapılacak durumda, 11 mahallenin de parselasyonu bitmiş durumda. Şu anki duruma baktığımızda 22 mahallenin imarı nasıl bitmiş olur? Doğru olmayan bir şey topluma yanlış olarak anlatılmış. “ dedi.

 

Mahallelerde karşılaştığımız tablo şu;

Vatandaşın belli hisseleri  hazine yada belediye ile hisselendirilmiş. Eğer vatandaşın parseli yetmiyorsa hisselendirme yapılabilir. Bu çok normal. Ancak normal olmayan bazı uygulamalar yapılmış. Biz bir taraftan bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Geçmişte yapılan yapılmış ancak bundan sonrası yarım kalmışlarla ilgili bu haksızlığı hem önlüyoruz, hemde vatandaşın ayağına giderek imar yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

ALT GEÇİDİ BÜYÜKŞEHİR YAPMALI

Büyükşehir ve ASKİ bazı konularda yetkili. ASKİ yaz aylarında alt yapı çalışması yaptı, ancak bozulan yolları yapmadı. Ama biz bu eksiği bir süre bekledikten sonra tamamladık. Gölbaşı'nın en büyük sorunu alt geçit. Daha önce bu yetki Büyükşehir Belediyesi tarafından belediyemize verilmiş. Ancak Gölbaşı Belediyesinin bunu yapabilecek bir bütçesi yok. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bu alt geçidi daha sonra yapmayı planlıyorsa bunu en yakın tarihe çekilmesini rica edeceğiz.

 

SON ÇARE OLARAK KENDİMİZ YAPACAĞIZ

Onun dışında mecbur kalırsak Ankara-Konya yolu üzerinden alt geçit değil de, tam tersine Konya yoluna dik olmak kaydıyla, eski belediyenin olduğu yerden karşı tarafa, bir de işletmenin olduğu yerden karşı tarafa olmak üzere bir alt geçit, yani bir çıkışında birde girişinde bir projemiz var. Eğer bu proje olmazsa yayaların geçtiği alt geçidi en modern halde yapacağız. Bu altgeçidi kendi imkanlarımızla yapabiliriz.” dedi.

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPIYORUZ

Ramazan boyunca 2500 aileye gıda yardımı yaptık. .Çok fazla olmasa da 500 aileye 500 kg kömür yardımı yapıldı , iftar çadırları kurarak Ramazan boyunca 600 kişiye iftar yemeği verdik, 12 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye yardımı yapıldı, 1200 üniversite öğrencisine hazırlık kitabı dağıtıldı, Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin ders kitaplarını temin ettik, 5000 öğrenciye İngilizce yardımcı kitabı yardımında bulunduk, 300 öğrenciye Kültür Merkezlerinde yardımcı oluyoruz. 300 kişiye sanatsal alanda kurslar verildi, 450 öğrenciye futbol kursu verildi. Tiyatro gösterileri, Mogan Şiir Akşamları, Ramazan Şenlikleri ve Uluslar arası Sevgi Çiçeği, Andezit ve Göller Festivali yaptık. Sanatsal alanda da Gölbaşı'lı vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.” Dedi.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmet
08 Mart 2010 Pazartesi 18:54
şirket elamanlarının maaşını katma
temizlik işçilerinin ocak maaşı nerde başkan kim verecek belli değil kime sorsan bilgisi yok sende çıkmışın gününde yatıyor diyon her nekadar şirkette görünsede işi veren belediye yapan taşören firmadır siz para verirseniz onlar maaşı yatırırlar haberiniz ola.........
78.169.175.252
TEK
05 Mart 2010 Cuma 10:49
İŞİNİN EHLİ
Başkanımız adam gibi adam,kişiliği ile duruşu ile gölbaşılı ve camiamızın medeni iftiharı, o Türk bayrağı gibi koruyalım sahip çıkalım asla yere düşürmeyelim,sana güveniyoruz alllah yar ve yardımcın olsun
212.175.131.130
h. oğ
05 Mart 2010 Cuma 08:06
uykudayım.
öz eleştiri yapmaktan korkan bir belediye başkanımız var seçimden önce kendine kim pempe tablo çizdiyse gitsin ona dert yansın biz anlamayız laf ebeliğinden biz derizki kişinin iştir aynası lafa bakılmaz iş üret laf bende çok lazımsa gel vereyim başkan gölbaşını kaç sene geriye götürdüğünün farkına varırsan ki umamıyorum doğrusunu istersen sendende umutlu deyilim
81.214.248.97
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim