• BIST 4.874,34
 • Altın 1048.249
 • Dolar 18.6177
 • Euro 19.3059
 • Ankara : 1 °C
 • İstanbul : 9 °C
 • İzmir : 11 °C

Söyleyeceklerim var

11.06.2009 17:42
Söyleyeceklerim var
Gölbaşı Ekspres gazetesinin internet sitesinde Belediye Başkanı Sn. Yakup Odabaşı'nın açıklamalarını okuduktan sonra, Gölbaşı Taraf Gazetesinin imtiyaz sahibi olarak bana cevap hakkı doğduğunu gördüm.

Gölbaşı Ekspres gazetesinin internet sitesinde Belediye Başkanı Sn. Yakup Odabaşı'nın açıklamalarını okuduktan sonra, Gölbaşı Taraf Gazetesinin imtiyaz sahibi olarak bana cevap hakkı doğduğunu gördüm. Aslında bunları buradan yazmanında pek bir anlamı yok ama şu ana kadar görüşme şansımız olmadığı için buradan düşüncelerimi dile getireyim. Çünkü Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'nın yaptığı açıklamalarda Gölbaşı Belediyesi'nin olumsuz haberlerini eleştiren bir açıklaması bulunuyor. Gölbaşı Belediyesi hakkında olumlu haberlerin yanında olumsuz haberlere yer veren tek gazete biziz çünkü. Belediye başkanı Sn.Odabaşı'nın , Gölbaşı Ekspres gazetesine verdiği demeçte "Hizmet ettirmemek için adeta  çaba sarf ediliyor, ilgisiz ve alakasız konularla bizleri muhatap yaparak gündeme getiriyorlar. Bunlar yanlış yoldalar." şeklinde demeci var.

Şimdi hizmet yapmayın diye biz kimseye engel olmadık. Eğer siz hizmet etmek isteyipte, biz engel olduysak, ben ondan utanırım. Bizim haber yaptığımız ancak sayın Başkanın ilgisiz ve alakasız konulara şöyle bir göz atalım isterseniz.

Belediye bürokratlarına baskı yapılması. Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Siyasi nedenlerden dolayı bir bayanın Karagedik'e sürülmesi. Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Kaçak yol açma girişimi. Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Daha önce kaymakamlık oluru bile alınan, sonra iptal edilen, haberimizden sonra kapsamlı yapılacağı söylenen Çanakkale Gezisi Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Bir belediye başkanının yakın akrabalarını işe alması Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Başkanın yeğeni olan Özel Kalem Müdürü'nün 1700 yerine 2300 TL maaşa bağlanması Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

İşçi maaşlarının ödenmemesi Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Personele belli başlı yasaklar uygulanması Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Kongrede yaşanan gerginlikler Haber değeri taşır mı? Taşımaz mı?

Vs.vs. gibi.

Yukarıda okuduğunuz konulardan hangisi ilginizi çekmedi. Kendi kendinize dürüstçe bir sorun. Yerel yönetimlerin yaptığı her iyi yada kötü hareket mutlak surette, kamuoyunun ilgisini çeker.

Yanlış yolda olduğumuz konusuna gelince ise, peki doğru yol nedir? Bunu açıklamamış sayın başkan. Doğru yol acaba yapılan hiçbir şeyi eleştirmemek mi acaba? Her şeyi alkışlamak mı? Yoksa abartıp yazmak mı? Etliye sütlüye dokunmadan gazetecilik yapmak mı? Kimse kusura bakmasın ama Gölbaşı Taraf Gazetesinin bir çizgisi var. Bu çizgisini şimdiye kadar bozmadı. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demek yanlış yolsa olmaksa evet GÖLBAŞI TARAF GAZETESİ yanlış yoldadır.

Belediyedeki işçilerin yer değiştirmesinin belediye şirketi ile ilgili olduğunu belirtilmiş, ancak Belediye Şirketi olan Bellas'ın müdürü apar topar neden değiştirildi? Kim ve neden şirket müdürünü değiştirmek istedi? Öncelikle bu sorulara cevap gerekli.

Sayın Odabaşı kendisini yıpratmak adına bu tür haberlerin yapıldığını iddia etmiş fakat gazetemizde kendisi ve belediye ile ilgili iyi haberlerinde yapıldığı zannedersem unutmuş. Baskı konusuna gelince, baskı Gölbaşı Taraf Gazetesi'nin işi değildir, madem öyle düşündünüz mü, bunu yapmaktaki amacımız ne olabilir? Para mı? Makam mı? Reklam mı? Bunlardan hiçbirini şu ana kadar kimseden ve de sizden talep etmediğimize göre, demek ki yanlış olan bir şeyler var.

Ki bugüne kadar sayın başkanın şahsı ile ilgili hiçbir haber yapmadık. Hepside Gölbaşı Belediyesi ile ilgili haberlerdir.

Baskı yapan bir varsa taraf oda Gölbaşı Belediyesidir. Ayrımcılık yapan taraf Gölbaşı Belediyesidir. Nedir bu ayrımcılık (yanlış anlaşılmasın kendim için konuşuyorum) diğer gazetelere haber bültenleri gidiyor. Fakat Gölbaşı Taraf Gazetesine gönderilmiyor. Neden? Çünkü gazetemiz Gölbaşı Belediyesinin olumsuz haberlerine yer verdiğimiz için. Açık açık ifade ediyorum. Biz kamuoyunu bilgilendirmek adına Gölbaşı Belediyesinin olumlu ve olumsuz haberlerine gazetemizde yer vereceğiz. Sayın başkanın danışmanı bunu istese de istemese de.

Elbette ki her belediye başkanı kendi ekibiyle çalışmak isteyecektir. İnandığı, güvendiği ve anlaşabileceği insanlarla bu ilçeye hizmet verecektir. Ancak, müdürlerin yerinin değiştiği bir haber değer taşır.

Yerel basını seviyoruz, ancak seviye düşmesin sözüne elbetteki katılıyorum. Ancak yerel basının özelliklede benim sevildiğim konusunda şüphelerim var. Başkan Odabaşı'nın ve belediye meclis üyelerinin şu ana kadar bir tepkileri ile karşılaşmadım. Ancak belediye içerisinde “Kraldan Çok Kralcılar” var. Gölbaşı Taraf Gazetesi sevildiği halde neden belediyede ki gazete dağıtımları engellendi? Gölbaşı Taraf Gazetesi sevildiği halde neden basın bültenleri iptal edildi? Şahsi problemleri nedeniyle Cafer Uzuntaş bu tür ambargolar koyarken, biz sevildiğimizi nasıl düşünebiliriz? Gölbaşı Taraf Gazetesi Cafer Uzuntaş'la muhatap olmak zorunda değildir. Olmayı da bundan sonra düşünmemektedir.

Gazetem adına Gölbaşı'nın kalkınmasına yardımcı olabilecek projelerin her zaman destekçisi olacağımızdan ise kimsenin şüphesi olmasın.

Son olarak, kişisel polemiklerin Gölbaşı'na hiçbir katkısı olmayacağının farkındayız, ancak öncelikle basın danışmanınız olan Cafer Uzuntaş'ın bazı saplantılarından kurtulması gereklidir. Gölbaşı Taraf Gazetesi objektif habercilik anlayışını benimsemiştir. Gölbaşı Belediyesinin gazetemize istediği an, açıklama verme hakkı bulunmaktadır. Bu yaptığımız meslek icabı gazetemizin zorunlu görevleri arasındadır.

Şimdiye kadar yapılan haberlere cevaben, herhangi bir basın açıklaması gazetemize ulaşmamıştır. Ulaşmış olsa idi, tekzibe (Mahkeme kararı ile cevap hakkı) gerek duymadan yayınlardık. Gölbaşı Belediyesi hakkında sırf olumsuz haberler yapıyorum diye, aba altından sopa gösterenler var. Bunun diğer bir anlamı da ufak ufak tehdit demektir. Kimse kusura bakmasın ama, bizim Yüce Allah'tan başka kimseden korkumuz yok. Meslek hayatımda cesur ve objektif gazetecilik anlayışını benimsedim. Bu yüzden içim ferah, kalbim rahat. Saygılarımla.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
YAVUZ KAMAN
12 Haziran 2009 Cuma 16:25
ÖZCAN AYDOĞDU BEYE ÖZELDİR
BU YAZI ÖZCAN AYDOĞDU BEYE ÖZELDİR. KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASI İÇİN DEĞİL, ÖZCAN BEYE ÖZEL YAZIYORUM:
ÖZCAN KARDEŞİM GAZETECİLİKTEN EKMEK YİYORSUN BU SENİN MESLEĞİN. HABER TARZINI BENDE BEĞENMİYORUM.( taraflı olmanı kastediyorum. tabi senin tercihin. saygı duyarım) FAKAT SENİ HABERCİLİĞİN NEDENİYLE ÇOK TAKDİR EDİYORUM. GÖLBAŞINDA HAKİKATEN SES GETİREN HABERCİLİK YAPIYORSUN. BAZILARI SENİN GİBİ HAŞLAKI DESTEKLİYOR BAZILARI ODABAŞINI DESTEKLİYOR. KANAATİMCE 2 TARAFTA YANLIŞ YAPIYOR. NEDENİ Mİ? PEŞİN FİKİRLİ BİR İNSAN NE KADAR POZİTİF GÖREBİLİR? SÖYLEMEK İSTEDİĞİM HABER HABERDİR. KAYNAĞINDAN DOĞRU YORUMSUZ HABER GÜZELDİR. BAŞKA İFADE İLE 5 N 1 K . SENİ SİNİRLENDİRENLER TABİ Kİ HAKSIZLAR VE YANLIŞ YAPIYORLAR. DEMOKRASİLERDE BASIN ÇOOOK ÖNEMLİ. SENİ ANLIYORUM DA. YAVUZ KAMANI YEREL BASIN MERAK EDİYOR BİLİYORUM. ÖNÜMÜZDEKİ 25 GÜN İÇİNDE SENİNLE YÜZ YÜZE KONUŞACAĞIM.
ARTIK YAVUZ KAMAN OLARAK YORUM YAZMAMAYI DÜŞÜNÜYORUM.
YADA 20 GÜN ARA VERECEĞİM. % 100 İYİ NİYETLİYİM. POZİTİF YORUMLAR YAZIYORUM. BENDE YANLIŞ OLMAZ. ŞİMDİLİK HOŞÇAKAL
88.224.40.255
KENAN IŞIKOĞLU
12 Haziran 2009 Cuma 15:34
MUHTARMI? BELEDİYE BAŞKANIMI?
HALK SEÇİMDE SAYIN YAKUP ODABAŞINI TULUMTAŞA MUHTAR SEÇSEYDİ TULUMTAŞLILARI TULUMTAŞTA GÖREVE GETİRMESİ NORMALDİ. (tULUMTAŞ DENGELERİ GÖZETİLEREK TABİ... SOYADI SADECE ODABAŞI OLANLAR GÖREVE GELİRMİ? FAKAT SAYIN YAKUP ODABAŞI GÖLBAŞINA MUHTAR SEÇİLDİ. GÖREVE BÜTÜN TÜRKİYEDEN HERYERDEN UZMAN TECRÜBELİ KİŞİLERLE EKİP KURMASI DOĞRU OLUR. TABİİİ YAKUP BAŞKAN NE YAPAR GÖRECEĞİZ. GÖREVE GELME ÖLÇÜSÜ NE BİLEN VARMI?
88.224.40.255
angaralı
12 Haziran 2009 Cuma 14:56
Tulumtaşm hadi canım
Tulumtaşlı falan değilsin sen arkadaş yada belediyede daha önce bir görevdemi idin. yoksa seni daha önce paeticilik yapyın diye görevdenmi alacaklar.
194.27.10.134
Diğer Haberler
 • Dumanoğlu Ailesinin Acı Günü29 Kasım 2020 Pazar 20:42
 • Çal ve Eldekçi ailelerinin mutlu günü31 Ağustos 2020 Pazartesi 21:59
 • Yasin Balaban'ın mutlu günü12 Ağustos 2020 Çarşamba 10:24
 • Genç Gazeteci Hacer Kara dünya evine girdi10 Ağustos 2020 Pazartesi 20:09
 • Vekalet Nevzat Dulkadir'de10 Ağustos 2020 Pazartesi 10:56
 • Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi yeni yıla hazır28 Temmuz 2020 Salı 10:59
 • Mahmut Aksoy'un kızı Elif dünya evine girdi16 Temmuz 2020 Perşembe 11:07
 • Bana Dünya Görüşünle Gel06 Temmuz 2020 Pazartesi 19:43
 • Umutlu yaşam uygulama merkezi açılıyor06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:30
 • Gölbaşı Sanayi Sitesi Dezenfekte edildi15 Haziran 2020 Pazartesi 10:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim