• BIST 10535.66
 • Altın 2415.648
 • Dolar 32.5521
 • Euro 34.9327
 • Ankara : 29 °C
 • İstanbul : 30 °C
 • İzmir : 35 °C

Türkiye Van için tek yürek oldu

24.10.2011 11:06
Türkiye Van için tek yürek oldu
Van'da meydana gelen deprem sonrası tüm yurttan afet bölgesine yardım yağıyor.

Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı'dan ambulans, ambulans helikopter, iş makinesi, arama kurtarma ekipleri ve sağlık görevlileri bölgeye gönderildi.

RİZE
Rize Afet ve Acil Durum Müdürü Seyfettin Yılmaz, Van'daki deprem dolayısıyla Rize'den 30 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi.

Seyfettin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım etmek amacıyla hızla hazırlık yaptıklarını belirterek, ''İlk etapta 5 sivil savunma elemanı ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekiplerinden oluşan toplam 30 kişilik ekip oluşturup bölgeye gönderdik'' dedi.

Yılmaz, Van'a gönderilen ekipte Kaçkar Dağcılık ve Kayak İhtisas Spor Kulübü'nden profesyonel kurtarma görevlileri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personelinin de yer aldığını ifade etti.

ADANA
Adana Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, deprem dolayısıyla Van'a 50 kişilik arama kurtarma ve 10 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönderildi.

AA muhabirinin Adana Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla ilk etapta 8 sivil savunma aracı, 3 ambulans, 50 kişilik arama kurtarma ekibi bölgeye sevk edildi.

Depremin hemen ardından hazırlanan ekibin yolda olduğu, ayrıca 10 kişilik UMKE personelinin de Van'a hareket ettiği bildirildi.

TUNCELİ
Van'da meydana gelen depremin ardından Tunceli'den bölgeye arama-kurtarma ve ilk yardım ekipleri gönderildi.

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 13.41'de Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından ihtiyaç duyulan ekiplerin acilen bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Tunceli'den bölgeye ilk etapta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 2 arama-kurtarma ekibi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünden 4 ilk yardım ekibi ve 4 ambulans, Devlet Hastanesinden 5 uzman, 2 pratisyen ve 1 psikolog ile 1 UMKE ekibinin gönderildiğini belirten Vali Taşkesen, ''Böyle günlerde milletimizin yüzyıllardır süre gelen yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin önemli bir örneğinin de Van'da sergileneceğinden eminim'' dedi.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ise bölgede arama-kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla bir ekibi Van'a gönderdiğini kaydetti.

KOCAELİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İdare Şube Müdürü Kadir Köktürk, Kocaeli'den 22 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi.

Kadir Köktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüyle hızlı bir şekilde hazırlık yaptıklarını söyledi.

İtfaiye eri, sivil savunma elemanı ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekiplerinden toplam 22 kişilik ekip oluşturup bölgeye gönderdiklerini bildiren Köktürk, depremin acılarını bilen bir kentte yaşadıkları için çok hassas davrandıklarını kaydetti.

GÖNÜLLÜ SAĞLIK PERSONELLERİ
İstanbul'da sağlık hizmetinde çalışan doktor, hemşire ve sağlık memurlarından oluşan 60 personel depremin meydana geldiği Van'a gitmek üzere yola çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kendilerine tahsis edilen 3 TIR dolusu malzemeyi kullanacak olan görevliler afet bölgesinde seyyar hastane de kuracak.
Gönüllülerden oluşan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Van'ın Erciş ilçesinde 7,2 şiddetinde meydana gelen depremin ardından alarma geçti. Bölgeye gitmek üzere Bakırköy'deki Afet Koordinasyon Merkezi'ne gelen personeller çalışmalara başladı. Zamanla yarışan personel sağlık hizmeti için kullanılacak ekipmanları TIR'lara doldurdu. Arama-kurtarma çalışmalarında kullanılacak büyük aydınlatmalar araçlara yüklendi.

30'u karayoluyla 30'u da havayoluyla gitmek üzere toplam 60 sağlık personelinin bölgeye gittiğini belirten Doktor Türkay Esim, 3 TIR dolusu sağlık malzemesinin yanı sıra saat 19.00'da kalkan uçağa da malzeme konulacağını aktardı.
Personelin gönüllülük esasıyla çalıştığını belirten Hemşire Nurhan Sivik, bölgede bir seyyar hastane kurulacağını ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım yapılacağını kaydetti.

KONYA
Konya'dan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından deprem dolayısıyla Van'a Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve sağlık personelinden olan 24 kişilik ekip ile 2'si UMKE aracı olmak üzere ambulanslardan oluşan 5 araç gönderildi.

İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydan gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla ilk etapta 2'si UMKE aracı olmak üzere ambulanslardan oluşan 5 aracın, 24 kişilik UMKE ve sağlık personelinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Küçükkendirci, ayrıca ortopedi, beyin cerrahisi, dahiliye ve anestezi uzmanlarından oluşan 15 doktorun Ankara'ya hareket ettiğini, gece veya yarın sabah uçakla bölgeye sevk edileceğini belirtti.

DİYARBAKIR
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden deprem bölgesine kurtarma ekibi ile yardım malzemeleri gönderildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in vatandaşlara acil yardım çağrısında bulunduğu bildirildi.

Baydemir başkanlığında yapılan Afet Koordinasyon Merkezi toplantısında alınan üzerine vidanjör, kepçe, kamyon gibi ekipmanların Van'a gönderildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: ''Baydemir de ekiple birlikte Van'a hareket etti. İçinde seyyar mutfak, çadır kent, battaniye, ısıtma odaları, ilk yardım malzemelerinden oluşan ikinci konvoy da akşam saatlerinde Van'a hareket edecek. Baydemir, Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Diyarbakır halkına acil yardım malzemeleri için çağrı yaptı. Çağrıda battaniye, çocuk bezi, katalitik soba, çadır, yatak, kışlık palto, kışlık ayakkabı ve gıda malzemeleri toplanacağı duyuruldu. Malzemeler Büyükşehir, Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar belediyelerine bırakılabilecek. Vatandaşlar irtibat için 0412 252 14 15 ve 0412 228 58 30 numaralı telefonları arayabilir.''

TUNCELİ
Van'da meydana gelen 7.2'lik deprem ardından,Tunceli'den deprem bölgesine ilk etapta,arama kurtarma ekipleri ve su gönderildi.
Van'da meydana gelen 7.2'lik deprem ardından,Tunceli Belediyesi bölgeye Arama Kurtarma Ekibi ille birlikte bol miktarda arama kurtarma malzemeleri ve su gönderdi.Tunceli Beldiye Başkanı Edibe Şahin konuya ilişkin yaptığı açıklamada,öncelikle 'geçmiş olsun' dileklerini dile getirerek, "Bu gün ilk etapta bölgeye aranma kurtarma ekibimiz ile birlikte arama kurtarma malzemeleri ve jeneratör gönderdik,yarın battaniye çadır ve yiyecek malzemeleri göndereceğiz."dedi.

Öte yandan Munzur AŞ bölgeye 4 TIR su gönderdi.

GÜMÜŞHANE
Gümüşhane Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak, Van'daki deprem dolayısıyla Gümüşhane'den 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderildiğini bildirdi.

Bayrak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım etmek amacıyla hızla hazırlık yaptıklarını belirterek, ''İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) 5 ve müdürlüğümüz personelinden 4 sivil savunma görevlisi olmak üzere toplam 9 kişilik kurtarma ekibi Van'a hareket etti'' dedi.

Bayrak, ekibin Van'daki Kriz Yönetim Merkezi'nin koordinatörlüğünde arama kurtarma çalışmalarına katılacağını ifade etti.

SAMSUN
Samsun Afet Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal, deprem bölgesi Van'a 30 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdiklerini söyledi.

Koparmal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da yaşanan deprem nedeniyle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) talimatıyla Samsun'dan Van'a takviye yardım yolladıklarını belirtti.

Koparmal, ''Deprem bölgesine 30 kişilik arama kurtarma ekibi ve 8 araç gönderdik'' dedi.

BAYBURT
Bayburt'tan 14 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibi Van'a gönderildi.

Bayburt Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri, müdürlük bünyesinde görev yapan 4 arama kurtarma personelinin depremzedelere yardım amacıyla bu kente gönderildiği bildirdi.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) 5 doktor ve 4 hemşirenin de bulunduğu toplam 10 kişilik ekibin, iki ambulansla Van'a hareket ettiği öğrenildi.

ANKARA
Van'da meydana gelen deprem için bölgeye Ankara'dan yardım ekibi gönderildi. 60 kişilik Kızılay ekibi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait iki K9 arama kurtarma köpeği, seyyar baz istasyonu deprem bölgesine gönderildi.
Esenboğa Havalimanı'ndan hareket eden ekip, kısa sürede bölgede olacak. Karayolu ile bir başka ekibin de bölgeye gideceği belirtildi. Bölgeye ekip ve malzeme gönderen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Genel Sekreteri Kamil Kılıç, Van'a önce kurtarma ekibi, sonra gıda ve ısınma malzemeleri gönderileceğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetiştirilen K9 arama kurtarma köpeklerinin ilk kez Van'da görev yapacağını aktaran Kılıç, "Köpekler itfaiye ait. İlk defa köpek yetiştirdi." dedi. Karayolu ile bir başka ekip Van'a hareket edecek.

MERSİN
Mersin Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, deprem dolayısıyla Van'a 3 ambulans ve ekibinin yanı sıra 27 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma ekibi (UMKE) gönderildi.

Mersin İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla ilk etapta 3 ambulans ile ekibinin bölgeye sevk edildiğini ifade etti.

Çatak, ayrıca 27 kişilik UMKE personelinin de arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Van'a hareket ettiğini kaydetti.

AKUT
Arama Kurtarma Derneği'ne (AKUT) bağlı yaklaşık 70 kişilik ekip, 7,2 şiddetinde depremin meydana geldiği Van'a gitmek üzere yola çıktı. AKUT Yönetim Kurulu üyesi Şevket Kereste, bölgeyle sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi.
AKUT'a bağlı yaklaşık 70 kişilik ekip, 7.2 şiddetinde depremin meydana geldiği Van'a gidiyor. Yardım çalışmaları hakkında bilgi veren AKUT Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Kereste, "Bingöl ekibimizin Van'a ulaşmasına 40 kilometre kaldı. Öte yandan Karadeniz'den birkaç ekibimizi Erzurum'la birleştirip oraya yönlendirdik. Ekibimiz yaklaşık 2 buçuk saat içinde Van'da olacak. Şu anda Ankara uçağında da 10 kişilik bir ekibimiz var. 25 kişilik bir ekibimizde İstanbul'dan gidecek. Yaklaşık olarak 70 kişilik bir ekibimiz olacak" dedi.
Giden tüm ekiplerin, kendi arama kurtarma malzemeleriyle yola çıktıklarını belirten Kereste, "Şu anda genel bir yardım için malzememiz yok. İlk olarak bölgeye gidip arama kurtarmayı tamamlamamız lazım ondan sonra gelişen olaylara göre bizde kendimizi ayarlayacağız" diye konuştu.
Depremin olduğu andan itibaren bölgeyle sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden AKUT Yönetim Kurulu üyesi Şevket Kereste, "Van ve Erciş'te yıkıntı binalar olduğu haberini aldık. Erciş civarında 25 binanın yıkıldığı söyleniyor. Van'da 10-12 bina deniyor. Ama görünen o ki sabaha kadar çalışılacak. Çok soğuk bir hava var ama çalışmalara devam edilecek. Bütün bölgeye ekiplerimizin varması bu gece saat 12.00'yi bulacak. Bu çerçevede giden ekip hemen göreve başlayacak. Bölgeyle ilgili irtibatlarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

İSTANBUL
Van'da meydana gelen depremin ardından Kızılay ve arama kurtarma ekipleri THY'den tahsis edilen bir uçakla daha İstanbul'dan Van'a gitti.

THY'den tahsis edilen Boeing 737-800 tipi ''Zonguldak'' isimli uçak, Kızılay ve arama kurtarma ekiplerini Van'a götürmek üzere akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı apronunda hazırlandı. Kızılay'ın yardım malzemeleri ile arama kurtarma ekiplerinin jenaratör, kesme aleti, dinleme aletleri ve diğer arama ve kurtarma gereçlerinden oluşan malzemeleri uçağa yüklendi. Uçağa daha sonra Van'da arama kurtarma çalışmalarına katılacak ekipler bindi. Van'a giden ekip içinde 10 kişiden oluşan Ulusal Acil Durum Arama ve Kurtarma Derneği (NESAR), 20 kişiden oluşan Yeni Yüksektepe Arama Kurtarma ve Ekoloji Grubu (GEA), 10 kişiden oluşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma ekibi ile kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 80 kişiden oluşan Çevik Kuvvet ekibi yer aldı.

Bu arada 5'i arama kurtarma ve 3'ü sağlık ekibinden oluşan toplam 8 kişilik İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi de Van'a gitmek üzere tarifeli uçakla Diyarbakır'a hareket ederken, Kimse Yok Mu Derneği'nin 7 kişilik arama kurtarma ekibi de Atatürk Havalimanı'ndan özel bir uçakla Van'a hareket etti.

ANTALYA
Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Van'da meydana gelen deprem sonrası İl Kriz Merkezi'nin Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında toplandığı bildirildi.

Van Valiliği ile irtibata geçilmesi sonucunda, ihtiyaç duyulan 25 personelden oluşan tam donanımlı arama ve kurtarma ekibi ile 13 doktor ve 7000 kumanyadan oluşan gıda maddelerinin kısa sürede hazırlanarak deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıkacağı ifade edilen açıklamada, Van'da meydana gelen depremde zarar görenler için yardımda bulunmak isteyen kurum ve kişilerin Antalya Valiliği'nin 243 18 80, 243 18 81, 243 18 82, 243 18 83 numaralı telefonları ile Afet Acil Yönetim Merkezi'nin 226 21 09 nolu telefonu ile 227 67 39 numaralı faksına müracaat etmeleri istendi.

İZMİR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son teknoloji cihazlarla donatılmış 35 kişilik arama kurtarma ekibi ile 20 kişilik İzmir Sivil Savunma Birliği'nin özel uçakla deprem bölgesine gittiği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Van'da meydana gelen deprem sonrası yardım ve destek için hemen harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki 35 kişilik AKS 110 ekibini felaket bölgesine yolladı. Van'a giden özel uçakta, Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma ekibiyle birlikte 20 kişilik İzmir Sivil Savunma Birliği personeli de yer aldı. İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı'na ait arama kurtarma kombi araçlarıyla uydu bağlantılı kurtarma kontrol aracı ise gece yarısından sonra kargo uçağıyla Van'a hareket edecek.

Cengiz Öngör sorumluluğundaki İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS 110 ekibinde 5'i paramedik olmak üzere 35 uzman personel bulunuyor. Ekipte enkaz altından yaralıları kurtarma konusunda yetiştirilmiş ''Şans'' ve ''Betty'' adlı iki köpek de var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, 9 orta ve 3 ağır set kurtarma setinin dışında sismik-akustik ve görüntülü cihazlar, bio radar, kırıcılar, jeneratör, destek takozları, termal kamera, tıbbi ve kurtarma setleriyle donatılmış uzman personelin deprem bölgesinde çok faydalı olacağını bildirdi. Barandır, ''Arama ve kurtarma konusunda çok deneyimli AKS 110 personelimiz, özel eğitimli köpeklerimiz ve son teknoloji cihazlarımız ile deprem bölgesinde enkaz altında kalmış vatandaşlarımız için elimizden gelenin çok daha fazlasını yapmaya çalışacağız'' ifadesini kullandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ömer Karaca başkanlığındaki 15 kişilik Akut ekibinin, Van'a gideceği bildirildi. Rektör Yılmaz, depremden sonra İzmir Valisi Cahit Kıraç ile görüştüğünü, İzmir'den gönderilecek ekiplerle birlikte Ege Üniversitesi ekibinin bölgeye gideceğini ifade etti.

MANİSA
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, 16 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'a gönderilmek üzere hazır bekletildiğini söyledi.

Daşöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan afetten dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek, ''Ankara'dan gelecek talimatları bekliyoruz. Manisa İl Afet Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı 16 kişilik arama kurtarma ekibini hazır bekletiyoruz. Verilecek işarete göre buradan göndereceğiz'' dedi.

NUSAYBİN
Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Van'a bu akşam ilk etapta bir kamyon battaniye ve gıda malzemesi göndereceklerini söyledi.

Gökkan, depremin ardından belde belediye başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarlarıyla olağanüstü toplandıklarını belirtti.

Bölgeye ulaştırılmak üzere yardım çadırı açacaklarını ifade eden Gökkan, ''Bugün Van'da büyük bir felaket meydana gelmiştir. İlk etapta bir kamyon battaniye ve gıda malzemesi gönderiyoruz. Yarından itibaren de Mitanni Kültür Merkezi bahçesine kuracağımız çadırda Van'a gönderilmek üzere her türlü yardımı kabul edeceğiz. Sonra kamyonlarla bölgeye göndereceğiz'' dedi.

Gökkan, gelecek bilgiler çerçevesinde de bölgeye ambulans, itfaiye ve iş makinalarını sevk edeceklerini sözlerine ekledi.

ADIYAMAN
Adıyaman Rahmet Eli Derneği tarafından organize edilen yardım kampanyası çerçevesinde toplanan 3 bin 500 battaniye, bir tıra yüklenerek depremzedelere ulaştırmak amacıyla Van'a gönderildi.

Adıyaman Rahmet Eli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhakim Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok büyük bir üzüntü yaşadıklarını, bu depreme kimsenin kayıtsız kalmaması gerektiğini ifade etti.

Yalçın, şunları kaydetti: ''Bugün Van'da meydana gelen depremde hepimiz derin bir üzüntü yaşadık. Hemen harekete geçerek hem vatandaşlarımızdan hem esnaflarımızdan, hem de üyelerimizden para toplayarak battaniye aldık. Battaniyeleri tıra yükledik. Bu mevsimde Van çok soğuk. Bir çok vatandaşımız korkudan evlerine giremiyor. Onun için önceliği battaniyeye verdik. Halkımız da kayıtsız kalmadı. Herkes elinden geleni yapıyor. Yarından itibaren de diğer yardımlarımızı toplayıp göndermeye başlayacağız. Ben şimdiden geçmiş olsun diyorum.''

ZONGULDAK
Zonguldak'ta, maden işçilerinden oluşan 26 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesine gönderildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi maden ocaklarında çalışan 23'ü işçi, 1'i nezaretçi, 2'si de maden mühendisi olmak üzere 26 kişilik ekip, Müessese Müdürlüğü önünden uğurlandı. Kara yoluyla Ankara'ya hareket eden ekipler, buradan Esenboğa Havaalanından uçakla Van'a intikal ettirilecek.
TTK Üzülmez Müessesesi Müdür Yardımcısı Maden Mühendisi Ali Hekim, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, "Bizden önce 41 kişiden oluşan 2 ekip gitti. Genel müdürümüzün talimatları doğrultusunda biz de 24 kişilik Üzülmez Müessesesi ile 2 kişilik Tahlisiye istasyonundan oluşan 26 kişilik 3. kafilemizi gönderiyoruz. Ayrıca arkadaşlarımız kesici alet, jeneratör, madenci lambası ve göçükte kullanılması gereken araçları beraberlerinde götürerek son hazırlıklarını tamamladı. Maden Mühendisi Cüneyt Yamudi başkanlığındaki ekibimizi buradan uğurluyoruz" dedi.

BAŞBAKANLIK
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı: ''38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansı bölgeye gönderilmiştir''

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansının deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından ilgili tüm Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlandığını, ihtiyaçların temini ve tespiti için çalışmalara başlandığını belirtildi.

Arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarının kesintisiz devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Deprem bölgesine, 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansı gönderilmiştir. Van'a 4 uçakla ekipler gönderilmiş olup 6 uçağın da arama kurtarma ve ilk yardım ekiplerini götürecek şekilde planlaması yapılmıştır.

Ayrıca GSM operatörlerine ait 1 mobil baz istasyonu kurulmuş, çevre illerden de 9 mobil baz istasyonu bölgeye sevk edilmiştir. Başkanlığımızdan 20 kişilik bir teknik heyet Van'a intikal etmiştir.''

KURUMLARDAN SEVK EDİLEN EKİP VE EKİPMANLAR:
''Azerbaycan Hükümeti: 120 kişilik arama kurtarma ekibi. Sağlık Bakanlığı: 2 ambulans uçak, 4 helikopter, sahra hastanesi. Çevre Bakanlığı: 3 arama kurtarma köpeği. Emniyet Genel Müdürlüğü: 88 personel. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü: UMKE ekibiyle 1 adet şişme hastane çadırı, 1 hava ambulansı. Kızılay: 96 personel ile Muş, Elazığ ve Erzurum'dan çadır ve aş evi. 2 bin 571 çadır, 7 bin 546 battaniye, 200 soba, 7 seyyar mutfak, 284 mutfak seti, 1 fırın, bin 120 gıda paketi, bin 320 su, 5 jeneratör, 5 bin kumanya. Türk Hava Kurumu: 1 ambulans uçak. Gökçen Havacılık: 1 ambulans. Aras Elektrik: 2 jeneratör, 3 araç. Cumhuriyet Başsavcılığı Cezaevi Müdürlüğü: 3 cezaevi nakil aracı. Ankara Büyükşehir Belediyesi: 20 kişilik arama kurtarma ekibi, 3 arama kurtarma köpeği. Konya Büyükşehir Belediyesi: 7 personel, 1 araç. GEA: 20 arama kurtarma personeli. AKUT: 40 arama kurtarma personeli. Türksat: 2 personel. Deniz Feneri Derneği: 60 ev Erzurum'dan yola çıktı. Kimse Yok mu?: 1 kamyon battaniye. Ulusal Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (NESAR): 10 kişilik arama kurtarma ekibi. Şanlıurfa DEDAŞ: 9 personel, 3 araç ve 2 jeneratör.''

KIZILAY AKDENİZ AFET YÖNETİM MERKEZİ
Adana'daki Türk Kızılayı Akdeniz Afet Yönetim Merkezi tarafından deprem dolayısıyla Van'a 5 tır yardım malzemesi gönderildi.

Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, lojistik merkezinde tırların yüklenmesi sırasında yaptığı açıklamada, Van'da meydana gelen depremde yaşamlarını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Her zaman olduğu gibi Türk Kızılayı'nın yine yardıma ihtiyaç duyanların yanında olduğunu belirten Saygılı, ''Çadırıyla, battaniyesiyle, gıda yardımıyla depremzedelerin yanında olmaya gayret ediyoruz. Genel Başkanımız ve ekibi oraya intikal etti. Biz de 5 tırımızı buradan yola çıkarıyoruz. Tam teçhizatlı bir ekibimiz de hazır bekletiliyor. Amacımız, oradaki insanların yaralarını sarmak, yaralarına merhem olmak'' dedi.

Saygılı, bölgeye 75 ton gıda malzemesi, 900 battaniye, 150 çadır gönderildiğini vurguladı.

İSTANBUL SAĞLIK KONVOYU
Van'da meydana gelen 7.2'lik depremin ardından Sağlık Bakanlığı, bölgeye yardım sevkıyatını sürdürmeye devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) 45 kişinin bulunduğu sağlık konvoyu, deprem bölgesine gitmek üzere İstanbul'dan hareket etti.

Karayoluyla İstanbul, Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum istikametini izledikten sonra Van'a ulaşması planlanan konvoyda, tıbbı malzeme, çadır ve hastane yüklü 3 tır, üç ambulans tarzı kurtarma aracı, 3 arazi aracı, bir aşı taşınan soğuk hava aracı, 2 minibüs, bir kamyon tarzı kurtarma aracı ile bir tek seferde dört yaralı alabilen 112 ambulansı bulunuyor.

Sağlık konvoyunun, saat 05.30 gibi Ankara'da olması bekleniyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim