• BIST 10991.57
 • Altın 2548.274
 • Dolar 32.8607
 • Euro 35.6375
 • Ankara : 23 °C
 • İstanbul : 25 °C
 • İzmir : 27 °C

Yakup Kurtoğlu ile çok özel bir sohbet

17.04.2009 12:11
Yakup Kurtoğlu ile çok özel bir sohbet
Yakup Kurtoğlu ismini Gölbaşı'nda hemen hemen bilmeyen yok. Çok renkli bir geçmişe sahip olan Kurtoğlu, esas olarak Gölbaşı siyasetinde ve pek çok ilke imza atan bir ekibin üyesi bir siyasetçi olarak tanınıyor.

Yakup Kurtoğlu ismini Gölbaşı'nda hemen hemen bilmeyen yok. Çok renkli bir geçmişe sahip olan Kurtoğlu, esas olarak Gölbaşı siyasetinde ve pek çok ilke imza atan bir ekibin üyesi bir siyasetçi olarak tanınıyor.

Geçen dönem Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapmış, siyasi geçmişi boyunca ilçe başkanlığı, gençlik kolları, il ve ilçe yönetim kuruluğu üyeliği yapmış, siyasetle doğmuş siyasetle büyümüş  bir isim Yakup Kurtoğlu.

Gölbaşı siyasetinin duayenlerinden Yakup Kurtoğlu ile  kendi işyerinde ki  odasında konuşuyoruz. Karşılıklı çaylarımızı yudumlarken her zaman olduğu gibi sıcakkanlı, her zamankinden daha fazla iyimser ve sinirlerine hakim.

Yakup Kurtoğlu'na seçim öncesi şahsına yapılan ithamlar ve iddiaları, yerel seçim sonuçları hakkındaki düşüncelerini ve bundan sonraki siyasi yaşamının ne olacağına ilişkin sorular sorduk. Kurtoğlu'nun verdiği cevaplar şöyle;

Yerel seçim çalışmaları süresince şahsınız ve ekibiniz için bir çok yasa dışı iddialar içeren mektuplar dağıtıldı. Bu iddialara cevap olarak bu güne kadar hiçbir şey söylemediniz. Yakup Kurtoğlu, seçmenlere dağıtılan bu mektup hakkında ne düşünüyor? Bir cevap verecek mi?

Y.K.: Seçimlerden önce kendini bilmez bazı insanlar, seçimlerin sonucunu etkilemek için iftira kampanyasına başladılar. Çok üzülerek söyleyeyim bunda da dün için kendince başarılı olduklarını sanıyorlar, ama bu yaptıklarının da bir ilahi boyutu var. Bunu hesaba katmadılar. Yerel seçimleri kazanmak için her yolun mübah olduğunu zannettiler. Elden ele vatandaşa dağıtılan mektuplarda ki iddiaların sahibi ne yazık ki ortaya çıkmadı. Hiç kimse de çıkıp ta mertçe bunları ben iddia ediyorum demedi. Çok uğraştım acaba bu çirkin iftiraları atanları bulabilir miyim, bir ipucu bulabilir miyim diye ama maalesef sonuca ulaşamadım. Elbetteki bu tip kirli işleri yapanlar sonsuza kadar sır olarak kalmayacak. Öyle yada böyle bu çirkin iftira mektuplarını yazanlar ve dağıtımını yapanlar, gün gelip ortaya çıkacaktır. Şimdi o mektupta bilirkişi sıfatıyla listelere almadığımız 3 kişi var.Biz belediye yönetimini halkın teveccühü ile kaybettik. Bütün belge, bilgi ve doküman yeni yönetimin elinde. İstedikleri an istedikleri evraklara rahatça ulaşabilirler. Dolayısıyla benim hakkımda bildikleri bir şey ve şeyler varsa, çıkıp erkekçe açıklasınlar. Ben siyasi hayatım boyunca her türlü haksızlığın karşısında oldum. Bundan sonra da haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğim. Benim Gölbaşı'nda neyim var, neyim yok hepsi vermiş olduğum mal beyanımda var. Bu mal beyanımda yeni belediye başkanımızın elinde var. İsterlerse çıkıp açıklasınlar. Kimseden saklayacak bir şeyim yok. Vatandaşa dağıtılan iftira dolu mektuplardaki bilirkişileri ben hiç sevmem, eminim onlarda aynı duyguları benim için taşıyorlar. Bakın bu bir fırsattır. Yakup Kurtoğlu artık belediye meclis üyesi değildir. Benim hakkımda ne biliyorlarsa ki, 5 yıl birlikte görev yaptık bilmeleri lazım. İnsanlarsa, erkeklerse, mertlerse, azıcık yürekleri varsa çıkıp açıklasınlar. Yok eğer iftira attıysalar ki iftira attılar. Bunun hesabını nasıl verecekler merak ediyorum. Çünkü bunun hesabını nasıl verecekler, orasını düşünemiyorum bile.

Vatandaşa dağıtılan mektuplarda, mezarlık alanını sattığınız ve Örencik- Hacılar gibi yerlerde imar yolsuzlukları yaptığınız yönünde iddialar var. Bu iddialara ne diyorsunuz?

Y.K.: Öncelikle, akıllı ve mantıklı bir insan mezarlığı sattılar iftirasının ne kadar mantıksız bir iftira olduğunu anlar. Gölbaşı halka bu iftiraya inandıysa şaşarım. Mezarlığı sattılar diyorlar. Peki soruyorum size; satılan bir şeyin alıcısı olur değil mi? Kim satmış kim almış çıkıp bir açıklasınlar bakalım. Bahsettiğiniz imar uygulamalarına gelince, yapılan bütün imar uygulamaları şu an belediyenin arşivlerinde var. Bu iftira ve karalamayı yapanlara sesleniyorum. Biz şimdi belediyede yokuz. Onların bu bilgilere ve arşivlere ulaşması hiçte zor değil. Ne olmuş ne bitmiş, kime haksızlık yapılmış birisi çıksın açıklasın bakalım.

Seçimlerde özellikle arsa sattığınız, satılan arsalardan elde edilen gelirle bu kadar yatırımı yaptığınız söylendi. Bu konu ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Y.K.: Belediyeye ait arsa veya gayri menkul satışı  belediyelerin her zaman yaptığı rutin işlemlerdir. Bizden önceki dönemlerde de arsa satışı yapıldı, bizim dönemimizde de satıldı. Yeni gelen arkadaşlar bu arsa satışlarını hep ön plana çıkarıp, tenkit ettiler. Biz arsa satmayacağız dediler. Vatandaşlardan böyle oy istediler. Gölbaşılıda bunlara inanıp oy verdi. Satmasınlar da görelim. Eğer bunlar arsa satmazlarsa ben siyasi hayatımı noktalayacağım. Ya aksi olursa arsa satmayacağız deyip vatandaşların oylarını alan bu insanlar, söz verdikleri  vatandaşların yüzlerine nasıl bakacaklar? Burada asıl önemli olan, insanlar arasında ayrımcılık yapmadan, adil olmaktır. İnsanların nüfus cüzdanına bakıp ayrımcılık yapmamaktır.

Yurtdışında mal varlığınız olduğu iddiaları ortaya atıldı. Doğruluğu ne derecedir?

Y.K.: Benim yurtdışında her hangi bir mülküm veya bir işletmem yoktur. Böyle bir şey olsaydı, kimseden çekinmez çıkar açıklardım. Hesabını veremeyeceğim hiçbir şey yoktur. Şunu özellikle kamuoyuna belirtmek istiyorum. Çocukluğumdan beri harama el uzatmadım. Yetim hakkı, kul hakkı, beytülmala el uzatmadım. Uzatmak isteyenlere de göz açtırmadım. Bundan sonrada uzatmam, uzattırmam. Benim için sert ve dik başlı derler. Buna diyeceğim bir şey yok.  O vatandaşımızın bakış açısıdır. Ama kul hakkı veya beytülmala el attı veya attırdı dedirtmem. Bu söylediklerimin aksini iddia eden varsa, çıksın mertçe açıklasın. Bunuda ancak erkek ve mert adam yapar.

İhaleleri Bayburt'lu hemşerilerinize verdirdiğiniz ile ilgili bir iddia, dağıtılan mektupta yer aldı. Gerçekten ihalelerin verilmesinde sizin etkiniz oldu mu?

Y.K.: Belediyeler yapmış olduğu ihaleler kanun gereği yapılan yasal işlemlerdir. Yasal olmayan bir şeyi yapmanıza devlet müsaade etmez. Yapılsa da eninde sonunda ortaya çıkar. Aksini iddia eden varsa belgeleriyle birlikte açıklamaya davet ediyorum. Ben buradaki kasıtın, ihalelerin Bayburt'lulara verildiği yönünde. Bayburtlu olup ihale alanların, ihale evraklarını incelesinler. Bunu özellikle yapsınlar. Kimler ihaleye giripte alamamış. Kasıtlı olarak mı Bayb urtlular almış açıklasınlar.

Son dönemde, aslında yeni yönetimin ilk icraatının belediyeye ait sosyal tesislerin saatlik kullanım ücretlerini 300 TL olarak belirlemesini nasıl değerlendiriyorsunuz.

Y.K.: Şunu bütün samimiyetimle ifade edeyim. Biz bu kültür merkezlerini yaparken Gölbaşında yaşayan insanların yaşantılarını kolaylaştırmak ve onlara hizmet etmek için gece- gündüz çalıştık. Yaptığımız yollar, asfaltlar, parklar, sosyal hizmetler, eğitim hizmetleri, kültür hizmetleri, vs.vs. bütün hizmetler Gölbaşı'na hizmet katsın istedik. Gölbaşı'nda yaşayan insanlar  bu tesislerden faydalansın diye yaptık. Kültür ve kongre merkezleri ise hizmetlerimizden bazıları. Bu kültür merkezlerinde vatandaşlarımız cenazeleri olduğu takdirde taziyelerini kabul edebilecekti. Yeniden yönetime gelse idik, bundan ücret alınmaması yönünde karar almıştık. Necip Fazıl Kısakürek, Yunus Emre Kültür Merkezi, Zubeyde Hanım Kültür Merkezinin saatlik kullanım ücretini 100 YTL olarak belirleyecektik. Sadece Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezinin kullanım ücretini 3 saatlik 750 YTL olarak belirlemiştik, biz yeniden yönetime gelseydik fiyatlandırmayı böyle yapmayı planlamıştık.  Ama şimdiki rakamlar çok uçuk rakamlar olmuş. Sayın başkan fiyatlandırma konusunu tekrar gözden geçirmelidir. Yoksa bu vatandaşa yazık olur.

Yerel seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklemediğiniz bir sonuçlamı karşılaştınız?

Y.K.: Bu hususta söylenecek tek şey, Gölbaşı'na hayırlı uğurlu olsun demek. Vatandaşın tercihine saygımız sonsuzdur. Demek ki biz Gölbaşı'na iyi hizmet yapmadık. Yeni  yönetime gelen arkadaşlar demek ki daha iyi hizmet yapacak ki ona göre tercihini kullandı. Veya çirkin sokak dedikodularının etkisinde kaldı. Bu konuda söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Biz Gölbaşı'na çok güzel hizmetler yaptığımıza inanıyoruz. Gölbaşı'nın son 5 yıldaki hızlı gelişimi bunu kanıtlamaktadır. İnşallah seçilen arkadaşlar bizden daha iyi hizmet yaparlar. Gölbaşına her çakılan çividen benim de menfaatim olacak.Bende Gölbaşılıyım ve Gölbaşında yaşıyorum. Yakup Kurtoğlu'nun neyi varsa Gölbaşı'nda. Burada da kalacak. Kimse bizi Gölbaşı sevdasından alı koyamaz. Biz ne yaptıysak Gölbaşı için yaptık. Gölbaşı kalkınsın, Gölbaşı gelişsin, Gölbaşı güzelleşsin, yaşanılacak bir yer olsun diye yaptık. Ben 37 yıldır Gölbaşı'nda yaşıyorum. Yaşamaya da devam edeceğim. Ömrümün sonuna kadar da Gölbaşı'nda yaşayacağım.

Yakup Kurtoğlu, bundan sonra ne yapacak. Siyasete devam mı, tamam mı diyecek?

Y.K.: Ben çocukluğumdan beri aktif siyasetin içinde yer aldım. Benim siyasi hayatım gençlik kolları, ilçe yönetim kurulu üyeliği, il yönetimi ve ilçe başkanı  olarak Gölbaşı'nda hizmet yaptım. Son olarakta belediye meclis üyesi olarak görev yaptım. Siyasi hayatımda hep aktif olarak görev yaptım.  Hep insanlara yaşadığım topluma nasıl faydalı olurum düşüncesi ile hareket ettim. Bunun aksini düşünenlere müdahale ettim. Ben her zaman şunu söylerim “Kepekli'de 2 m3 çukur var. Herkes hesabını ona göre yapsın.” Derim. Yine aynı şeyi söylüyor ve düşünüyorum.

Ben dava adamıyım. Makam ve mevkiler gelir geçer, bunun önemi yoktur. Bundan sonrada aynı idealler doğrultusunda siyasi hayatıma devam edeceğim. Gölbaşını ve Gölbaşılıyı seviyorum. Seçim sonuçlarının benim inandığım değerler açısından her hangi bir önemi yoktur.

Belediyeden Büyükşehir Belediyesine 70 trilyon gibi bir sokak dedikodusu var ortalıkta. Bu iddiaya ne diyorsunuz?

Gölbaşı Belediyesi bakkal dükkanı mı? Bu gibi komik iftiralar atıyorlar. Bırakın 70 triltyonu 7 kuruş aktardığımızı ispatlasınlar, belgelesinler, ben siyasi hayatıma son noktayı koyarım. Bakın her zaman söylüyorum. Dökümanlar ellerinde çıkıp öyle bir şey varsa açıklasınlar.

Sonuç olarak şunu belirteyim. Hakkımda çıkan mektuptaki iddialarla ilgili kimin elinde ne varsa ispata davet ediyorum.

Mezarlığı kime satmışız alanın adının açıklanmasını istiyorum.

Benim nerde neyim varsa araştırılıp açıklanmasını istiyorum.

Hacılar- Örencik ve benzeri yerlerde ne olmuş onun açıklamasını istiyorum.

İhalelerde ne olmuş onun açıklamasını istiyorum.

Hangi konuda nerde yolsuzluk, usulsüzlük, adam kayırması yapılmış onun açıklamasını istiyorum.

Kim hangi iddiada bulunmuşsa iddialarını ispata davet ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ahmet serli
22 Mayıs 2009 Cuma 18:37
!!!!
bakıyorumda bu haber bayaı okunmu 1200 un ustunde bı haber..kurtoğluunun gölbası sıyasetınde önemlı yerı var demekkı...
85.96.232.230
Mert
19 Mayıs 2009 Salı 16:48
Çirkin Adamlar
SÖYLENMEK İSTENEN HERŞEY KONUŞULMASI GEREKEN GER ŞEY KONUŞULMUŞ. HADİ BAKALIM ATIP SAVURANLAR NE OLDU YERİN DİBİNEMİ GİRDİNİZ NİYE İKİ AYDIR HİÇ BİRİNİZDE TIK YOK. aLÇAKÇA SALDIMAK DEDİ KODU YAPMAK KOLAYMI. İÇİNİZDEN BİR KİŞİ ÇIKMADI ŞU ANA KADAR.
88.224.42.226
rukiye
17 Mayıs 2009 Pazar 20:55
iftiracılara
Ne oldu iftıracılar şimdilerde herkes suspus oldu. Kurtoğlu o dedi kodular senin eski arkadaşlarından çıkmiştir çok büyük bir ihtimal. Onları listeye almadınız iftira ettiler. Bir kısmıda çavdar ve çölaşan gazreci şimdiki danışmanın iftiralarıdır. İftira etmek kolayda çalışmak hızmet üretmek zor. 2 aydır Gölbaşında yaprak kımıldamıyor. Nerde o eski belediye nerde şimdikiler. Arada dağlar kadar fark var.
85.104.212.124
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ankara’ya Deniz Geliyor, Kürekler Gölbaşı’nda Çekiliyor
 • Gölbaşılı Çocuklar Sinemada Buluştu
 • Miniklerin Kur'an başarısı
 • İbrahim Ateş'ten Ayasofya açıklaması
 • Kaset Kumpasının Ayrıntıları! Çilingirle Girip Kamera Yerleştirmişler
 • 15 Temmuz'da Kışlaları Dolaşan Beyaz Elbiseli Kişi Aranıyor
 • İnanılmaz Bir Yükseliş Öyküsü! Temizlik İşçiliğinden Genelkurmay İmamlığına
 • Akıncı Üssü'nde Yakalanan Ünlü Kolejin Sahibi: Sosyal Etkinlik İçin Gittim
 • Dolar 3 TL'yi Aştı, Altın Tarihi Zirveyi Gördü
 • FETÖ'nün "yapılacaklar" listesi
 • Er Kurtuluş Kaya'yı darbeci binbaşı Ahmet Taştan gözünden vurmuş
 • FETÖ elebaşının yerine İsmail Büyükçelebi'nin geçmesi bekleniyor
 • Cumhurbaşkanlığı'nda başyaverlik kaldırılıyor
 • Kumpas soruşturmasında 65'i asker 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi
 • Darbeci Kara Havacı Yarbay Davut Uçum'un ifadesi
 • Kemal Kılıçdaroğlu'dan Özel Harekatları ziyaret
 • Jandarma ve Emniyet kriminalde gözaltılar!
 • İstanbul üzerinde uçan darbeci F-16 pilotları tutuklandı
 • İstanbul Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan atandı
 • Berat Albayrak: Bu yapının sızmadığı kurum yok
1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Gölbaşı Taraf | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 484 23 84 0541 200 20 19 0533 966 12 89 | Faks : 485 04 53 | Haber Yazılımı: CM Bilişim